Bianet: Sol Gazetesi’ne Gezi Davası Yarın Başlıyor

Gezi direnişi haberleriyle ilgili soL Gazetesi’nde açılan davanın ilk duruşması yarın İstanbul Anadolu Adliyesi’ndeki İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

519

Gezi direnişi haberleriyle ilgili soL Gazetesi’nde açılan davanın ilk duruşması yarın İstanbul Anadolu Adliyesi’ndeki İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) yarın sabah saat 9.00’da başlayacak duruşmayı izleyeceklerini belirterek şu açıklamayı yaptı:

“’Halkı kanunlara uymamaya tahrik etmek’, ‘Suç işlemeye alenen tahrik etme’, ‘Suçu ve suçluyu övme’, ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme’ suçlamalarıyla açılan bu dava Türkiye’de basın özgürlüğünün ne halde olduğunun bir göstergesi.

“Halkın taleplerine kulak tıkayan hükümet, gerçekleri göstermeye çalışan gazeteleri de bu şekilde baskı altında tutmaya çalıyor.

“Basın özgürlüğünü savunmak için Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak bizler de yarın 09:00′da İstanbul Anadolu Yakası 2. Asliye Ceza Mahkemesinde olacağız.

“Gazetecilik yargılanamaz! Tüm meslektaşlarımızı ve haber alma hakkına sahip çıkan yurttaşları, yarın davayı izlemeye ve soL gazetesiyle dayanışmaya çağırıyoruz.”

12 yıla kadar hapis isteniyor

İstanbul Anadolu Adliyesi Basın Savcısı Sıddık İlgar soL Gazetesi Sorumlu Müdürü Hafize Kazcı hakkında üç yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlamıştı.

Mahkemenin kabul ettiği iddianamede delil olarak gazetenin Gezi direnişinde öldürülen gençlerinin fotoğraflarının yer aldığı “Sorumlusu Erdoğan” manşetinin atıldığı 11 Eylül 2013 tarihli nüshası ile Hatay’da öldürülen Ahmet Atakan içi yapılan protestolara dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler’in “Organize bir suç hareketi” ifadesiyle ilgili “Gazcı Bakan Halkı Suçladı” manşetinin atıldığı 12 Eylül 2013 tarihli nüshası gösterildi.

İddianamede “2013 yılı Mayıs ayı içerisinde İstanbul Taksim Gezi Parkında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan düzenlemeler bahane edilmek suretiyle, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı illegal örgütler ve bunları destekleyen gruplar tarafından bir başkaldırı süreci başlatıldığı” ifade edilerek soL’un manşetlerinin “halkı tahrik” olduğu iddia edildi.

İddianamede “Söz konusu gazete ve internet haberleriyle bu sürecin başından itibaren bir program dahilinde meşru seçimlerle iş başına gelmiş hükümeti ve devlet yönetimini devirmek ve zor durumda bırakmak gayretiyle toplumu manipüle edecek birçok gerçeğe aykırı ve kasıtlı habere imza attığı” iddiası yer aldı. (EA)

2 Haziran 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org