Radikal: Ödülünü Gezi ruhuna adadı

42. İstanbul Müzik Festivali’nin dün geceki açılışında onur ödülü alan büyük piyanist Gülsin Onay, çok değer verdiği ödülünü Gezi ruhuna adadı.

fft81_mf2208907

Bu yıl ‘Doğanın Şarkısı’ temasıyla 42’ncisi düzenlenen İstanbul Müzik Festivali, dün akşam Lütfi Kırdar’daki açılış töreniyle başladı. Gürsen Yavuzkal yönetimindeki Borusan Çocuk Korosu’nun fuaye dinletisiyle başlayan törende Ahmed Adnan Saygun’un eserlerinin dünyaya tanıtılmasına öncülük eden büyük piyanist Gülsin Onay’a onur ödülü sunuldu. Ödülünü İKSV Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın elinden alan Onay, çok değer verdiğini söylediği ödülünü Gezi ruhuna adadı. Festival sponsorlarına teşekkür plaketi verdiği açılışta şef Gürer Aykal yönetimindeki Borusan Filarmoni Orkestrası, festivalin temasına gönderme yapan Saygun’un ‘Bir Orman Masalı’, Çaykovski’nin ‘Rokoko Teması Üzerine Varyasyonlar’ ve Mendelssohn’un ‘3. Senfoni’sinden ‘İskoç’u seslendirdi. Konserin solisti ise genç yaşta parlak bir kariyer edinen viyolonsel sanatçısı Dorukhan Doruk’tu.
Borusan Holding sponsorluğunda düzenlenen 42. İstanbul Müzik Festivali, 27 Haziran tarihine kadar Isabelle van Keulen, Alexander Raskatov, Nelson Freire, Pepe Romero, Krzysztof Penderecki, Xavier de Maistre, Yuja Wang gibi isimlerle dünyanın önde gelen orkestralarından Sinfonia Varsovia ve Venezüella Teresa Carreño Gençlik Orkestrası’nın da aralarında bulunduğu 800’e yakın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayacak ve iki dünya prömiyerine ev sahipliği yapacak.
Festivalde 3 Haziran Çarşamba günü, şef Hakan Şensoy yönetimindeki Milli Reasürans Oda Orketrası, günümüzün en yetenekli çellistlerinden Steven Isserlis’e eşlik edecek. İş Sanat’taki konser saat 20.30’da başlayacak.

2 Haziran 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr