Birgün: ‘Cennet gibi ülkemde cehennemi yaşadım’

cennet-gibi-ulkemde-cehennemi-yasadim-1

Gezi Direnişi sırasında hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş ölümünün birinci yılında anıldı. Sabah saatlerinde mezarı başında yapılan anmanın ardından, oğlunun acısına dayanamayarak hayatını kaybeden Fadime Ayvalıtaş’ın mezarı da ziyaret edildi, Ayvalıtaş ailesi ağıtlar yaktı. Daha sonra Ataşehir Pir Sultan Abdal Cem Evi’nde ana oğulun hayırına yemek verildi. Cemevi’nin avlusunda yurttaşların desteğinden çok memnun olduğunu ifade eden baba Ali Ayvalıtaş BirGün’e konuştu: “Mehmet’e çarpan kişi belli ama tutuklu değil. Devlet bize hiç sahip çıkmadı. Onların sahip çıktığı rantlar, AVM’ler var. Halka sahip çıkmıyorlar, insanları eziyorlar. 301 madencinin ölümünden sonra Başbakan’ın Almanya’da miting yapması beni çok utandırdı. Bir yılda cehennemi yaşadık. Soğan ekmek de yesek huzurumuz vardı. Akşam evde bir araya geliyorduk. Bugün önümü göremez oldum. Mehmet’e mi yanacağım, Fadime’ye mi yanacağım, çocuklarım tutunacak bir dal arıyor, onlara mı sahip çıkacağım; tamamen bocalıyorum. Cennet gibi ülkemde cehennmemi yaşadım”

“Haziran’da çok güzel duygular da yaşadık ortak mücadele ve direnişi paylaştık. Ama Haziran aynı zamanda acıların da ayı” diyen Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Eş Genel Başkanı Alper Taş ise sözlerini şöyle sürdürdü: “Mücadeleyi nasıl paylaştıysak acıyı da paylaşıyoruz. Onun mücadele içinde geliştirdiği değerleri taşımak, büyütmek amacıyla ailesinin, dostlarının yanındayız.  Davasının takipçisiyiz. Haziran Direnişi’nde yitirdiklerimizin ailelerini yalnız bırakmamak boynumuzun borcudur.”

Yemeğin ardından, kalabalık ‘Katil devlet’, ‘Ya adalet ya kıyamet’, ‘Hırsız katil AKP’ sloganları eşliğinde Ayvalıtaş’ın hayatını kaybettiği köprüye yürüyerek, bir anma gerçekleştirdi.

3 Haziran 2014 

Haberin kaynağı için tıklayın; birgun.net