BirGün: ‘Şirketin AKP ile bağları çok güçlü’

CHP’li Özel, madenin ana gövde dışındaki galerilerinin alt işverenlere verildiğine dikkat çekerek, kaçak işçilerin çalıştığı iddialarını dile getirdi. Özel, işletmenin genel müdürünün eşinin, AKP’den belediye meclis üyesi olduğunu da hatırlattı

sirketin-akp-ile-baglari-cok-guclu-1

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Soma’da işçi katliamının yaşandığı maden ocağından bu aşamadan sonra canlı çıkma olasılığının “mucizeden ileri bir şey” olacağını belirtti. Yeraltında bulunanların sayısını kimsenin tam olarak bilemediğine dikkati çeken Özel, Soma’da konuştuğu herkesin katliamın yaşandığı maden ocağında kaçak işçi çalıştırıldığı iddiasında bulunduğunu söyledi. Soma’da işçilerin yakınlarıyla yaptığı görüşmelerde farklı iddiaların dile getirildiğini anlatan Özel, bunları şöyle aktardı: “Madende olay anında orada olmaması gereken kişiler bulunduğu, kaçak işçi çalıştırıldığı, bunlar arasında çocukların bulunduğu anlatılıyor. Burada konuşulan bir başka şey daha var, şirketin madenin ana gövdesini çalıştırdığı, diğer galerilerin ise farklı alt işverenlere verildiğini, buraları işleten taşeron konumundaki işverenlerin de yüksek kar uğruna madene kaçak, sigortasız işçi soktuğu söyleniyor. Bütün cenazelerin çıkarılması durumunda bu iddiaların doğru olup olmadığı da açıklığa kavuşacaktır.”

‘CENAZELER GECİKTİRİLİYOR’
Kaçak işçiler hariç madende yaşamını yitirenlerin sayısının 450’yi bulacağından endişe edildiğini belirten Özgür Özel, cenazelerin tamamının çıkarılmasının infiali büyüteceği için “özellikle geciktirildiği” izleniminde olduğunu söyledi. Özel, “Cenazelerini alanlar defin işlemi için ayrılıyorlar. Böylelikle orada bekleyenlerin sayısı da azalıyor. Süreci zamana yayarak tepkileri hafifletme çabası içindeler. Bu nedenle sık sık ara veriliyor. Bilinçli olarak çalışmaların yavaşlatıldığını düşünüyorum” dedi. Yangının çıkış nedeninin tam olarak saptanması için bağımsız bir ekibin çalışması gerektiğini belirten Özgür Özel, aksi takdirde olayın açıklığa kavuşturulacağından kuşku duyduklarını söyledi. Özel, olayın trafodan kaynaklandığı iddiasının ilk geceden itibaren Manisa ve İzmir Elektrik Mühendisleri Odası başkanlarınca ve temsilcilerince çürütüldüğünü söyledi. Yangının elektrikle alakası olmadığı, kömürün içten yanmasıyla gazın yayılması ihtimalinin güçlü göründüğünü belirten Özel, “Madenin 700’üncü metresinde öyle bir trafonun olması zaten başlı başına bir sorun teşkil eder. Eğer böyle bir şey varsa bunun daha önce yapılan kontrollerde tespit edilmiş olması gerekirdi” diye konuştu.

‘SENDİKAYI ELE GEÇİRDİLER’
İşçi katliamının yaşandığı madendeki çalışma koşullarının olumsuzluğu ve hak ihlalleriyle ilgili kendilerine anlatılan şeylerin “tam bir köle düzeninin hakim olduğunu” ortaya koyduğunu kaydeden Özel, şunları söyledi: “Biraz yavaş çalışan işçilere bazı yöneticilerin fiili baskı dahi uyguladıklarını, sözlü şiddet, itme kakma, dahi uyguladıklarını anlatıyorlar. Soma’da AKP’nin temsil ettiği siyaset, ticaret ve hatta sendika içiçe geçmiş durumda. Birbirlerini finanse eden siyaset ve ticaret birlikte sendikayı da yönetmeye başladılar. İş güvenliği konusunda devlet-işletmeci dengesinin dışında üçüncü güç olarak sendika denetimi büyük önem taşıyor. Ancak burada maden sahipleri iş tehdidiyle delege seçimlerinden itibaren sendika yönetimine müdahalede bulundular. Bu işletmenin sahibi dayatma ve tehditle sendika yönetimine girecek 4 ismi belirleyerek, sendikanın kontrolünü ele geçirdi. Bir bilgisayar oyunu oynuyormuşcasına her şeyi kontrol altına aldılar. Bunun bir yerde patlayacağı belliydi ancak bedeli bizim için, tüm Soma için çok ağır oldu.”

‘KAĞIT ÜZERİNDE DENETİM’
Soma’da madenlerin iktidar eliyle yandaş şirketlere devredildiğini belirten Özgür Özel, “Tatlı kar uğruna yandaş şirketlerle ilgili denetimler kağıt üzerinde kalıyor, geçiştiriliyor. Bizim verdiğimiz soru önergelerini yanıtlayan ve bu olayın ardından açıklama yapan Çalışma Bakanı’na göre ‘denetimler yapılmış ama kusur bulunamamış’. Bunu söyleyen Çalışma Bakanı’nın dünyanın en büyük faciasının ardından bir gün bile o görevde kalmaması lazım” dedi.

“MÜDÜR AKP’YE YAKIN”
Özgür Özel, olayın yaşandığı maden şirketinin “AKP mitingine adam taşımaktan, seçim kampanyasının finansmanına kadar iktidarın hoşuna gidecek her şeyi yaptığını” belirterek, “İşletmenin genel müdürünün Soma siyasetinde büyük bir etkisi var. Eşi AKP’den birinci sırada belediye meclisi üyesi oldu. Yerel seçimler sırasında burada çok tartışma yaşandı. Madende çalışan işçilere AKP’ye oy vermeleri için inanılmaz baskılar yapıldı” şeklinde konuştu.

16 Mayıs 2014
Sebahat Karakoyun
Haberin devamı için tıklayınız; BirGün.net