Radikal: Engelli Soma eylemcisine basınçlı su, onu korumak isteyene dayak

fft81_mf2176935


İstanbul’da Soma faciasını protesto etmek için Taksim’e yürümek isteyen gruplara yapılan müdahale sırasında, grubun en önünde bulunan engelli bir yurttaş basınçlı su ve plastik mermilerin hedefi oldu. Onu korumak isteyen bir başkası da tartaklandı. Ve bu anlar görüntülendi.

Radikal.com.tr – Soma’da 13 Mayıs günü yaşanan ve sadece Türkiye ’de değil, dünyada da modern tarihin en büyük işçi kıyımlarından birine yol açan maden faciasının ardından ülkenin dört bir yanında anma ve protesto gösterileri düzenlendi. Yüzlerce can kaybının yol açtığı üzüntü ve öfke meydanlara taştı. Ancak polis bu gösterilere, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere pek çok yerde müdahale etti.

İstanbul’da da çeşitli sendika ve sivil toplum örgütleri, 14 Mayıs Salı günü Tünel’de bir araya gelerek Taksim’e yürümek istedi. Oldukça kalabalık bir katılımla başlayan yürüyüş, Galatasaray Lisesi’nin önünde polis barikatları tarafından durduruldu. TOMA’lar ve akrep tipi zırhlı araçlarla İstiklal Caddesi’ni kapatan polisler, Taksim’e yürümek isteyen gruba kısa süre sonra müdahale etti. Basınçlı su, biber gazı ve plastik mermilerle yapılan sert müdahalede yaralananlar olurken çok sayıda kişi de gözaltına alındı.

İşte, Galatasaray Meydanı’ndaki o müdahalenin başladığı anda, polis barikatının hemen önünde, tekerlekli sandalyesiyle engelli bir yurttaş vardı. Bu yurttaşa önce TOMA’dan basınçlı su sıkıldı. Ardından plastik mermiler, onun bulunduğu yöne doğru yağmur gibi yağmaya başladı. Bu durumu fark eden ve engelli yurttaşın kendi çabalarıyla olay yerinden uzaklaşamadığın fark eden bir gösterici onun yardımına koştu ve tekerlekli sandalyesini iterek onu güvenli bir bölgeye ulaştırmak istedi. Kısa süre sonra polisler göstericilerin üzerine doğru plastik mermilerle adeta hücuma geçti. Ve koşan polislere tekerlekli sandalyedeki vatandaşı işaret ederek dikkatli olmalarını isteyen ve bir yandan da bu kişiyi olay yerinden uzaklaştırmaya çalışan gösterici de şiddetten ‘nasibini’ almaya başladı. Üstelik bu anlar, olay yerine çok yakın bir yerde, yüksek bir noktadan videoya kaydediliyordu.

O görüntülerde, önce sivil bir polis, engelli yurttaşı korumaya çalışan göstericiyi darp ediyor. Ardından plastik mermiler ve biber gazıyla dağıtılmak istenen kalabalığa doğru koşan çevik kuvvet polisleri de engelli vatandaşı korumaya çalışan göstericiye peş peşe vuruyor. Bu sırada engelli vatandaş da darbelerden etkileniyor ve tekerlekli sandalyesi kendi etrafında dönüyor.

16 Mayıs 2014
Haberin devamı için tıklayınız; Radikal.com.tr