BirGün: ‘Emekçiye değil, katillere barikat’

İstanbul Gayrettepe’de toplanan gruplar, Fındıklı’daki SGK İl Müdürlüğü’ne yürümek isteyince polis şiddetiyle karşılaştı

emekciye-degil-katillere-barikat-1

Soma’daki işçi katliamını protesto için DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla İstanbul Gayrettepe’de buluşan gruplar, Beşiktaş Fındıklı’da bulunan SGK İl Müdürlüğü’ne yürümek istedi. Ancak önlem alan polis, yolu kapatarak grupların yürüyüşüne izin vermedi. Bunun üzerine eylemciler Gayrettepe’de TOMA’nın önünde oturma eylemi yaptı.
TOMA’NIN ÖNÜNE YATTILAR
Sık sık “İşçilere değil katillere barikat”, “Kaza değil cinayet” şeklinde slogan atan, alkışlı protesto yapan aralarında DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun da bulunduğu bir grup sendikacı ise, hayatını kaybeden madencileri temsilen bir süre TOMA ve barikat kuran polislerin önüne yattı.

8 TOMA’LI BARİKAT
Pazarlıkların ardından kalabalığın Gayrettepe’den Mecidiyeköy Meydanı’na yürümesine izin verildi. Mecidiyeköy’e gelenlerin yolu bu kez  8 TOMA ile kurulan barikatla kesildi.

SOMA ÖNERGESİ YOKMUŞ!
Özelleştirme ve taşeronlaştırma politikalarını hayata geçirenlerin Soma’daki katliamın başlıca sorumlusu olduğunu belirten DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, “Madenler özel sektöre devredildikçe iş kazalarında patlama yaşandı. Bu nedenle Türkiye ölümlü maden kazalarında Avrupa’da birinci sıraya yükseldi” dedi.

ÇAĞLAYAN’DA AVUKAT EYLEMİ
Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi bir grup avukat Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı içinde Soma’da yaşanan faciada ölen işçiler için anma eylemi gerçekleştirdi. Adliye içinde toplanan avukatlar, “Soma acımız büyük” yazılı pankart açtı.

16 Mayıs 2014
Haberin devamı için tıklayınız; BirGün.net