Bianet: İstanbul’dan gazlı ve polis saldırılı-kuşatmalı bayram geçti

mrBeşiktaş, Şişli, Beyoğlu 1 Mayıs kutlamalarını polis şiddeti altında geçirirken, bazı sendikalarve İP, Erdoğan tarafından son kez izin verildiği açıklanan Kadıköy’de miting yaptı. 142 kişi gözaltına alındı.

Şişli’de DİSK’in bulunduğu Halaskargazi Caddesi sabah 06.00’dan itibaren araç trafiğine kapatıldı. Mecidiyeköy’den itibaren kapatılan yollara yayaların da geçmesine izin verilmedi. Bu nedenle Şişli Etfal Hastanesi’ne, iş yerlerine ve evlerine gitmek isteyenler de ciddi sıkıntılar yaşadı.

Aynı durum Taksim için de söz konusuydu. Oteller de kalan kişiler otel çalışanları nezaretinde polis barikatlarından geçirildi.

Beşiktaş’ta Barbaros Caddesi başından polis tarafından kesildi ve Dolmabahçe yönüne tüm geçişler kapatıldı.

Bunun yanı sıra Tarlabaşı Bulvarı, Akaretler, Sıraselviler, Gümüşsuyu, Tophane, İstiklal Caddesi, Rumeli Caddesi, Pangaltı ve çevre sokaklar da kapatıldı. Toplu ulaşımın da Taksim, Karaköy, Mecidiyeköy, Şişli, Beşiktaş’a kesilmesi İstanbul’da yaşayanlara zor anlar yaşattı.

Beylikdüzü- Topkapı hattı dışında metrobüs, Levent-Hacıosman hattı dışında metro seferleri ile vapur seferleri iptal edildi. Akşam saatlerinde seferler normale dönmeye başladı.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, 142 kişi gözaltına alındı, 90 kişi hastaneye kaldırıldı. Saat 19.00 itibariyle 23 kişinin hastanelerde tedavileri sürüyor. Hastanelere kaldırılanlardan 19′unun da polis olduğu duyuruldu.

Şişli

Okmeydanı’nda 1 Mayıs kutlamasına katılmak isteyenlere yönelik polis saldırısı sabah 07.30’da başladı.

DİSK’e çıkan yollardaki polis ablukası nedeniyle işçiler DİSK ve çevresine ulaşmakta zorluk çekti. Sabah 09.00’dan itibaren DİSK’e çıkan ara sokaklarda polisin gaz bombalı saldırıları yaşandı. Mecidiyeköy köprüsü üstünde E-5 karayolunda Eğitim-Sen üyelerine de gaz atıldı. Polisin biber gazlı müdahalesinden Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kalanlar da etkilendi.

Saat 11.00’de DİSK’ten Taksim’e yürüneceğinin açıklanmasının ardından Halaskargazi Caddesi üzerinde kortej oluşturan grup polisin saldırısına maruz kaldı.

Ara sokaklarda polis saldırısı sürerken çok sayıda kişi yaralandı ve gözaltına alındı. ÇHD gözaltına alınanların sayısının 100’ü aştığını duyurdu.

Beşiktaş

Beşiktaş’ta polis anonsları sabah saat 07.00 itibarıyla başladı. Saat 09.00 sularında polis Beşiktaş Barbaros Bulvarı ve Köyiçi’ne gaz bombalı, tazyikli suyla ve plastik mermiyle saldırmaya başladı.

Beşiktaş halkı camlardan tencere tava ve “Katil polis” diyerek şiddet uygulayan polislere tepki gösterdi.

Abbasağa Parkı etrafındaki evler, polisin yoğun gaz saldırısı nedeniyle boşaltıldı.

Polis Beşiktaş’taki TKP binasını bastı. Ve çok sayıda gözaltı gerçekleştirdi. TKP’nin web sitesinden yapılan açıklamada “Polis binamıza saldırdı ve yaralıları copluyor, gözaltına alıyor. Bu yasa dışı uygulamaya yol açan İstanbul Valisi ve emniyet yetkililerinin görevlerinden hemen istifa etmesi gerekir” dendi.

Saat 12.30 itibarıyla gözaltılar başladı. CHP Beşiktaş İlçe binasından da dört kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Sonraki saatlerde Barbaros Bulvarı, Yıldız Köprüsü ve ara sokaklarda polis saldırıları devam etti. Çok sayıda kişi gözaltına alındı ve gaz bombaları ve plastik mermilerle çok sayıda kişi yaralandı.

Barbaros Bulvarı saat 17.00’ye doğru trafiğe açıldı.

Taksim

Taksim Meydanı sabahın ilk saatlerinden itibaren araç ve yaya geçişine tamamen kapatıldı. Meydan’ın yanı sıra İstiklal Caddesi, Tarlabaşı Bulvarı, Gümüşsuyu ve Sıraselviler de tamamen polis ablukasındaydı.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve 50 kişilik bir grup 1 Mayıs 1977′de hayatını kaybedenleri Kazancı Yokuşu’nda karanfiller bırakarak andı. Atalay; “İsteyen istediği yerde kutlasın 1 Mayıs’ı. Bu hoşgörü çok görülmemeli, biz Kadıköy’deyiz. Diğerleri Taksim istiyor. Bu hoşgörü topluma çok görülmemeli” diye konuştu.

Saat 10.00’da 100 kişilik bir grupla önce Kazancı Yokuşu’na karanfiller bıraktı,  ardından Taksim Anıtı’na  çelenk bıraktı.

11.00’e doğru Tarlabaşı’nda ara sokaklarda polis saldırısı başladı.

İstanbul Barosu’ndan bir grup avukatın ise Taksim’e girmesine izin verilmedi. Saat 15.30’da ise manken Tuğba Özay polislere rica ederek Taksim Meydanı’na tek başına girdi.

Saat 16.00 sularında İstiklal Caddesi’ne gelen HDP heyetinden Ertuğrul Kürkçü, “İstanbul’un her yerinde hüküm sürmekte olan olayları protesto ediyoruz. Şu anda İstanbul kendi güvenlik güçlerinin, kendi devletinin işgali altındadır. Kendi öz bayramımızı kutlamamız yasaklanmıştır. Hükümet 1 Mayıs’ta Taksim alanının işçilere yasaklamak istedi, ama bütün İstanbul Taksim 1 Mayıs alanı haline geldi. Güvenlik önlemleri nedeniyle işçiler işlerine bile gidemediler. Nerden baksan tutarsızlık nerden baksan ahmakça” dedi.

Kadıköy

Türk-İş, Türkiye Kamu-Sen, İşçi Partisi, Türkiye Gençlik Birliği, Cumhuriyet Kadınları Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nin de aralarında olduğu gruplar 1 Mayıs için Kadıköy’de toplandı.

Kadıköy tamamen trafiğe kapatıldı.

Mitingin sonlarına doğru otobüs duraklarında PKK bayrağı açan bir kişi kalabalık tarafından dövüldü.

1 Mayıs 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız: bianet.org