Evrensel: İstanbul’da ‘fiili OHAL’in bilançosu: 226 gözaltı 50′ye yakın yaralı

istanbulda-fiili-ohalin-bilancosu-226-gozalti-50ye-yakin-yarali429692e1ef611baf89d5Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Taksim yasağı nedeniyle İstanbul’da yaşanan fiili OHAL uygulaması” sonucu kurdukları kriz masasına gelen bilgiler doğrultusunda gözaltına alınanlar ve yaralananların sayısını açıklamak amacıyla İstanbul Barosu önünde basın açıklaması düzenledi. “1 Mayıs 199′den Gezi’ye direniş sürüyor” pankartının açıkladığı açıklamada, gözaltı ve yaralıların sayıları konusunda bilgi verildi. Açıklamayı ÇHD İstanbul Şube Sekreteri Güray Dağ yaptı.

Hayati tehlikesi olanlar var 

Devletin tüm engelleme ve çabalarına rağmen Şişli, Beşiktaş ve Şişhane’ye ulaşmayı başaran binlerce işçi ve emekçinin Taksim’e çıkmalarının engellenmesi için Taksim ve civarında 19 bin polis ve onlarca TOMA’nın halka yoğun bir müdahalede bulunduğunu belirten Dağ, “19 bin polis ve onlarca TOMA’yla halka karşı yoğun polis terörü uygulanmış, bütün sokaklar, hastane bahçeleri ve meydanlar gaza bulanmıştır” dedi. Yaşanan “fiili OHAL uygulaması” sonucu şu ana kadar 3′ü avukat 266 kişinin gözaltında olduğunu ve yaklaşık 50 kişinin de yaralandığını belirten Dağ, yaralıların içinde gözünü kaybetme tehlikesi olanlar, hayati risk taşıyanlar, kolu ve burnu kırılanların da bulunduğunu söyledi.

Dağ, “Başbakan Erdoğan, en küçük bir muhalif sese dahi tahammül edememekte, her türlü muhalif sesi, şiddetle, gözaltı ve tutuklama terörü ile bastırmayı bir yönetim tarzı olarak benimsemektedir. Bugün işçi ve emekçilerin Taksim’e çıkmasına izin verilseydi, en küçük bir sorun yaşanmaz ve 1 Mayıs adına yakışır şekilde bayram olarak kutlanabilirdi” dedi. Yaşanan tüm hukuksuzlukların ve polis şiddetinin tüm sorumlusunun İstanbul Valisi ve AKP hükümeti olduğunu belirten Dağ, “Bu terörün mimarlarının kendi suçlarını örtbas etmeleri mümkün değildir” diye konuştu.

İTO: Binlerce yaralı var

1 Mayıs bilançosuna ilişkin konuşan İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ümit Şen ise, binlerce kişinin polisin, cop, plastik mermi, tazyikli su, biber gazı ve gaz fişeğiyle yaralandığına dikkat çekti. Şen’in verdiği bilgiye göre; binlerce kişi polisin, cop, plastik mermi, tazyikli su, biber gazı ve gaz fişeğiyle yaralandı. En az 4 kafa travması, 1 kulak kesisi, 1 kol kırığı, 15-20 gaz kapsulu ile yaralanma, bir göz kaybına yol açabilecek göz yaralanması ve yüzlerce gaza mağduriyet nedeniyle yaralanma meydana geldi.