Bianet: 23 Nisan’da çocuklar gözaltına alındı

berkin

İstanbul Valisi Mutlu’nun da katıldığı Eyüp Feshane’deki 23 Nisan etkinliğinde “Berkin Elvan Ölümsüzdür” pankartı açan ve slogan atan ikisi çocuk ikisi 18 yaşında dört lise öğrencisi gözaltına alındı.

İstanbul’da Eyüp Feshane’de gerçekleştirilen resmi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliğinde “Berkin Elvan Ölümsüzdür” pankartı açan ve slogan atan ikisi çocuk ikisi 18 yaşında dört lise öğrencisi gözaltına alındı.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun da katıldığı törende çocuklara önce korumalar sonra da çevik kuvvet polisleri müdahale etti. Çocukları ayaklarından ve kollarından tutarak ve ağızlarını kapatarak gözaltına aldılar ve binanın içine götürdüler.

Olay, Vali Mutlu’nun öğrencilere ödül vermek için sahneye çıktığı sırada meydana geldi. Çocuklar slogan atmaya başlayınca müziğin sesi açıldı, sahnedeki tören de kesilmeden devam etti.

Sahne önünde dizili sandalyelerde oturan iki çocuk ayağa kalkıp slogan atmaya ve pankart açmaya çalışırken korumalarca engellendiler. Üçüncü kişi de gözaltına alınırken polis olayı gazetecilerin görüntü almasını engellemeye çalıştı. Gazeteciler duruma tepki gösterdi ve gözaltına alınma anını çekmeye devam ettiler.

CNNTürk’ün haberine göre, olayın ardından alandaki dördüncü bir lise öğrencisi daha gözaltına alındı.

Günün “anlam ve önemine” binaen…

1 Mayıs Emek Bayramı’nda da işçiler birçok kez polis saldırısına maruz kaldı. Bu yıl da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç 1 Mayıs kutlamalarının Taksim meydanında yapılmasına izin verilmeyeceğini tekrarladı ve polisin müdahale edeceğini açıkladı:

“Büyük kalabalıkların orada sabahtan akşama gösteri yapması şeklinde kesinlikle izin verilmeyecek ve ne olursa olsun emniyet kuvvetleri duruma müdahale edecektir.”

24 Kasım Öğretmenler Günü için, geçen yıl sokağa çıkan öğretmenlere de polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etmişti.

Ankara Kızılay’a yürümek isteyen öğretmenlere yapılan saldırıda, Eğitim-Sen Ankara 1 Nolu Şube üyesi Aslı Akdemir, başına isabet eden gaz kapsülü nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Eğitim-Sen Konya Şube Başkanı Cebrail Bektaş’ın bacağı kırıldı.

Eğitim Sen MYK üyesi Betül Öztürk Korkut, “iktidarın öğretmenlere 24 Kasım hediyesinin gaz bombası ve tazyikli su olduğunu” söylemişti.

8 Mart’taki 12. Feminist Gece Yürüyüşü’nün de yapılmasını engellemeye çalışan ve Mis Sokak önüne barikat kuran polis nedeniyle, basın açıklaması okunamamıştı.

23 Nisan 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org

    This post is also available in: İngilizce