habersoL: Ali İsmail’in davasından bir soruşturma daha çıktı

aliismaildava

Duruşma salonuna silahla girdiği iddia edilen sanık yakını İbrahim Karaman, darp edildiği iddiasıyla şikayetçi oldu. Savcılık, Adalet Bakanlığı’ndan soruşturma izni alabilmek için avukatların vekaletlerini istedi.

Ali İsmail Korkmaz davasına katılan bazı avukatlar hakkında soruşturma yürütüldüğü yönündeki iddiaların altından, duruşmaya silahlı olarak girdiği söylenen sanık yakını İbrahim Karaman’ın şikayetinin olduğu ortaya çıktı. Karaman, sanatçı Pınar Aydınlar ve bazı avukatlar tarafından darp edildiğini ileri sürdü.

19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz’ın Eskişehir’de 2 Haziran’da katıldığı Gezi direnişi protestoları sırasında polisler ve polislerden talimat alan siviller tarafından dövülerek öldürülmesine ilişkin davaya katılan bazı avukatlar hakkında soruşturma açılması gündemde. İddialara göre davanın ilk duruşmasında salona silahlı olarak girdiği belirtilen sanık yakını İbrahim Karaman, sanatçı Pınar Aydınlar ve bazı avukatlar tarafından darp edildiğini ileri sürerek savcılığa başvurdu. Avukatlara ancak Adalet Bakanlığı’nın izniyle soruşturma açılabildiği için savcılık önce bu kişilerin vekaletlerini talep etti. Davaya bakan Kayseri 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nden dosyaya vekalet sunan avukatların listesi istendi. Listenin savcılığa ulaşmasının ardından ilgili evrakların soruşturma izni istenmesi için Adalet Bakanlığı’na gönderilmesi bekleniyor.

Ali İsmail’in öldürülmesine ilişkin davanın ilk duruşması 3 Şubat 2014 tarihinde Kayseri’de yapıldı. Duruşmada salonda silahlı bir izleyici bulunduğu iddiaları üzerine gerilim yaşandı. Apar topar dışarı çıkarılan kişinin İbrahim Karaman adında bir sanık yakını olduğu anlaşıldı. Salondan çıkarıldıktan sonra üzerinde silah bulunamayan Karaman, mahkemede verdiği ifadede kemerine cep telefonu takılı olduğunu iddia etti.

Dava günü yaşanan gerilimin ardından Pınar Aydınlar ve birçok kişi hakkında “polise mukavemet”, “polise hakaret etme” ve “kamu malına zarar verme” iddialarıyla soruşturma açılmıştı.

Elif Örnek
23 Nisan 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; haber.sol.org.tr