Diken.com: ‘Kol kola girip Erdoğan’ı utandıracağız’

Başbakan Erdoğan’ın, Berkin Elvan hakkındaki, “terör örgütlerinin içinde yüzü poşulu bir çocuk” ifadesi acılı baba Sami Elvan’ı isyan ettirdi.

Elvan, “Bu ülkeyi ne yapmaya çalışıyor, anlayamıyorum. Acımızı yaşayamıyoruz. Ne istiyor bu insanlardan, sekiz can aldı hala doymadı mı?” diye sordu.

samielvan-2

Berkin’i ‘terörist’ ilan etmişti

Gaziantep’teki seçim mitinginde, ekmek almaya giderken polisin attığı gaz fişeğiyle vurularak hayatını kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan için, ‘terör örgütlerinin içinde’ yorumunu yapan Erdoğan, Elvan’ı gaz fişeğiyle vuran polisleri savunarak, “Demir bilyeleri savuran o kişinin kaç yaşında olduğunu polis nereden ayıracak?” demişti.

berkin-okul

Devamında sözü Kasımpaşa Kulaksız’da önceki gün yaşanan silahlı kavgada yaşamını yitiren Burak Can Karamanoğlu’na getiren Erdoğan, “Burak Can’ın elinde sapan yoktu” ifadesini kullanmıştı.

‘Senin emir verdiğin polisler vuruyor’

15 yaşındaki oğlunu üç gün önce toprağa veren baba Sami Elvan’ın Erdoğan’ın bu sözlerine sert tepki gösterdi.

Artı bir televizyonunda ‘Canlı Gaste’ programına katılan Elvan, “Bir insan, anne evladını kaybetmiş. Konuştuğu kelimelere bak. Çocuk ekmek almaya gitmiş, hedef aldırarak vurduruyorsun. Senin emir verdiğin polisler vuruyor” dedi.

‘Bu evlatları kolay yetiştirmedik’

Kulaksız’da yaşanan çatışmada hayatını kaybeden 22 yaşındaki Burak Can Karamanoğlu’nun babası Halil Karamanoğlu‘nu telefonla aradığını hatırlatan Elvan şöyle konuştu:

“Bu evlatları biz kolay yetiştirmedik. Halil ağabeyle görüştük, İstanbul’a geldiğinde biz el ele kol kola girip o insanı utandıracağız” 

berkinburak

 

Başbakan Erdoğan’ın, insanları birbirine kırdırmak için elinden gelen her türlü fedakarlığı yaptğını savunan Elvan, “Halil abi geldiğinde, gerekirse ben yarın sabah Giresun’a gideceğim, elini öpeceğim” dedi.

‘Annesi misket oynasın diye koydu’

Elvan, Berkin’in mezarına ‘misket’ koyulmasına ilişkin “O demir bilyeleri niçin atıyordu mezarına? Neyin mesajını veriyorsun” diyen Erdoğan’a, “Misket oynayacak yaşta çocuk, onun için annesi misket oynasın diye koydu” yanıtını verdi.

Başbakan tarafından ‘terörist’ ilan edilen oğlu Berkin’in arkasında hiçbir siyasi güç olmadığını belirten Sami Elvan şöyle devam etti:

“O okuması gereken bir çocuk, karşımızda hala bunlardan nemalanan da bir insan var. Ne Halil Ağabey ne ben ne de bir başkası başkalarının oyununa gelmeyeceğiz”

‘Eşim doğru söylüyor, benim çocuğumu Allah almadı, başbakan aldı’

Elvan, Berkin’in annesi Gülsüm Elvan’ın oğlunu kaybettikten sonra söylediği “Yavrumu Allah değil Erdoğan aldı” ifadelerini ilişkin, “Eşim doğru söylüyor, benim çocuğumu Allah almadı, başbakan aldı. Onun katilleri aldı. Onun için, çocuğum en azından halk gözünde bir şehit. Acaba o mezarında yatabilecek mi?” yorumunda bulundu.

berkin-anne-mehmet-ozdogan

 

‘Şu insanın yaptığı şeylere bak’

 

Berkin Elvan’ın 269 günlük yaşam mücadelesini sürdürdüğü Okmeydanı Hastanesi’nde ‘katilmiş gibi’ takip edildiğini, çocuklarının polis tarafından taciz edildiğini savunan Elvan, “Biz bunları dile getirmedik. Ülkede barış olsun, sevgi olsun, kardeşlik olsun diye söylemedik. Ama şu insanın yaptığı şeylere bak” dedi.

14 Mart 2014
Haberin Devamı İçin Tıklayınız; Bit.ly