Birgün: “Hasan Ferit Gedik’in savcısından avukatlara: Kayıp gömleği ne yapacaksınız?”

Uyuşturucu çeteleri tarafından öldürülen Hasan Ferit Gedik’in kayıp gömleği ile ilgili soruşturmayı yürüten savcı Talip Demirdizen’den gömleğin bulunmasını isteyen Gedik’in avukatlarına ilginç tepki: “Gömleği ne yapacaksınız, çalanlar tespit edildiğinde ne olacak ki?”

hasan-ferit-gedikin-savcisindan-avukatlara-kayip-gomlegi-ne-yapacaksiniz-1

İstanbul Maltepe Gümüşsuyu’nda uyuşturucu çetelerine karşı yapılan yürüyüşe açılan ateş sonucu yaşamını yitiren Hasan Ferit Gedik’in kayıp gömleği ile ilgili soruşturmayı yürüten Anadolu Adliyesi’nde görevli savcı Talip Demirezen, iki aydır dosya elinde olmasına rağmen hiçbir işlem yapmadığı gibi en önemli delilerden biri olan gömleğin bulunmasını isteyen Gedik’in avukatlarına da  “ Gömleği ne yapacaksınız ki?” sözleriyle tepki gösterdi.

Hasan Ferit Gedik’in öldürülmesine ilişkin cinayet soruşturmasını Çağlayan’daki TMK 10. maddesiyle görevli savcı yürütürken,  delillerin kaybolması ile ilgili soruşturmayı da Anadolu Adliyesi’ndeki savcılık yürütüyor.

DOSYA İKİ AYDIR KAYIPTI
TMK 10. Maddesiyle görevli savcı kayıp deliller ile ilgili dosyayı Anadolu Adliyesi’ne 15 Kasım 2013′de gönderdi. Dosya Anadolu Adliyesi’nde görevli savcı Talip Demirezen’e 18 Kasım’da ulaştı.  Dosyayı incelemek üzere Anadolu Adliyesi’ne giden Gedik’in avukatları, Hasan Ferit Gedik’in ismi ile dosyayı arattı. Dosya bu isimle bulunamadı. Bunun üzerine müşteki mağdur sıfatıyla Gedik’in annesi Nuray Gedik’in ismiyle dosyanın aranmasını istedi.  Ancak dosya yine bulunamadı.  Avukatlar ısrarla dosyanın peşine düştü.

TMK 10. maddesiyle görevli savcılığa dosyayı soran avukatlara, savcının yanıtı “dosyayı Anadolu Adliyesi’ne  gönderdim” oldu.  Dosya’nın Çağlayan’dan çıkış tarihini öğrenen avukatlar, yeniden Anadolu Adliyesi’nin yolunu tuttu, dosyanın 15 Kasım’da gönderildiği bilgisini verdi. Dosya yine bulunamadı.  Dosyanın barkod numarasını öğrenen avukatlar, Çağlayan ile Anadolu Adliyesi arasında haftalarca dosyayı aradı. En son önceki gün bir kez daha Anadolu Adliyesi’ne giden avukatlar, dosyanın gönderildiği savcı Talip Demirezen’e yeniden dosyayı sordu. Dosya barkod numarasına rağmen bulunamadı. Avukat Zeycan Balcı Şimşek, “Bunun üzerine savcıya  dosyanın kayıp olduğunu basına duyuracağımızı, sorumluluğun kendilerie ait olduğunu söyledik. İki saat içinde dosya bulundu” dedi. Şimşek, dosyanın Çağlayan’dan Anadolu Adliyesi’ne tebliğ edildiğini ancak kayıt edilmediğinin de ortaya çıktığını söyledi.

SAVCIDAN GAYRI CİDDİ TAVIRLAR
Dosyanın ortaya çıkması üzerine soruşturma ile ilgili hiçbir işlemin yapılmadığı da ortaya çıktı. Bu durum karşısında avukatlar, savcıdan kayıp gömlek ile beraber diğer delillerin bulunmasını istedi. Av. Şimşek gömleğin bulunmasını, çalanların kim olduğunun ve olaya göz yuman polislerin tespitini ve hastenenin kamera kayıtlarını istedikleri belirterek, savcının kendilerine lakayt bir şekilde “Kayıp gömleği ne yapacaksınız? Öldüren belli değil mi? Çalanlar tespit edildiğinde ne olacak ki, ne yapacaksınız?” yanıtını verdiğini söyledi.

KANLI GÖMLEK EN ÖNEMLİ DELİL
Kayıp gömleğin en önemli deliller arasında bulunduğunu, atış mesafesi tespiti için önemli olduğunu anlattıklarını dile getiren Şimşek, “Çalanlar MİT mi, polis mi, çete üyeleri mi? Bilmiyoruz. Ortada apaçık bir delil karartma var. Hastanenin kamera görüntülerinde çalanların yüzleri görünüyor. Bu kişiler tespit edilmeli. Ayrıca gömlek çalındığı sırada orada bulunan ve bu olaya göz yuman ve çalanları yakalamayan polisler var. Biz çalanları ve yakalamayan polislerin tespitini istiyoruz. Ayrıca kamera kayıtlarının silinmesinden de endişe ediyoruz. Kayıtların ham halinin verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Elçin Yıldıral
08 Ocak 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net