BirGün: İlginç Gezi Parkı soruları

Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme Ve Yerleştirme Sınavı’nda sözlü mülakata girenler için hazırlanan sorular tartışma yarattı

ilginc-gezi--parki-sorulari-1

Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme Ve Yerleştirme Sınavı’nda sözlü mülakata girenler için hazırlanan sorular tartışma yarattı. Konu CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün tarafından Meclis gündemine taşındı.

Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü’nün 6-27 Aralık tarihleri arasında düzenlediği sözlü sınavda adaylara “Gezi parkı olayları karşısındaki tutumunuz nedir?”, “Ergenekon hakkında ne düşünüyorsunuz?”, “Cezaevinde yatan gazeteci ve yazarlar hakkında ne düşünüyorsunuz?”, “Apo siyaset yapmalı mı?”, “Eşinin çalıştığı dershane hangisi?” gibi sorular yöneltildiği iddia edildi.

Konuyu bir soru önergesiyle meclis gündemine taşıyan CHP Milletvekili Düzgün,  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya  “Mülakatta sorulan alan dışı soruların amacı adayların siyasi görüşünü ortaya  çıkarıp bunun üzerinden değerlendirme yapmak için midir?” diye sordu. Düzgün, ayrıca sınavı kazanan adayların büyük çoğunluğunun sosyal medya profil fotoğrafların Rabia işareti olduğunu belirtti.

9 Ocak 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net