Etha: Gezi’deki her şeyden sorumlulular

Beşiktaş’ta 16 Haziran günü Gezi eylemleri nedeniyle gözaltına alınan 10 kişinin yargılanmasına başlandı.

Haziran ayaklanması nedeniyle açılan davalardan birisi daha başladı. 10 kişinin yargılandığı davada, görüntülerin olduğu CD, dosyaya zımbalandığı için izlenemedi.

Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş tarafından başlatılan soruşturma sonucunda, 16 Haziran günü Beşiktaş’taki Kahve Dünyası’ndan gözaltına alınanlar hakkında iddianame hazırlanmıştı. Daha önce 23 kişi hakkında hazırladığı iddianamede, deniz gözlüğü, baret gibi nesneleri “silah” olarak tanımlayan Savcı Okumuş, bu iddianamede de olayları Mayıs ayı sonundan başlatıyor. Davaya konu olay 16 Haziran’da ve Beşiktaş’ta geçmesine rağmen, Gezi direnişindeki tüm gelişmeleri, özellikle Taksim’de yaşananları anlatan Savcı Okumuş, 10 kişinin “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”, “Kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme ve hakaret”, “Gösteri yapmaya kışkırtma” gibi suçlardan cezalandırılmasını istiyor.

İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davanın ilk duruşmasına, tutuksuz yargılanan sanıklardan 7′si katıldı. İfade veren sanıklar, suçlamaları reddetti.

Hakim, 3 sanıkla ilgili zorla duruşmaya getirme kararı çıkarırken, duruşmayı 26 Mart 2014′e erteledi.

17 Aralık 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; etha.com.tr