Bianet: Gezi Tuvallerde Canlanıyor

Gezi tuvallerde

Orhan Taylan’ın Gezi Direnişi’ni aktardığı eserlerinden oluşan “Gezi Resimleri” sergisi 21 Aralık’ta Karaköy’de açılıyor.

Orhan Taylan’ın Gezi Direnişi üzerine Haziran ayından bu yana çalıştığı “Gezi Resimleri” sergisi Aralık’ta sergilenecek.

21 Aralık saat 18.00’de Karaköy’de Mimarlar Vakfı Sergi Salonu’nda açılışı yapılacak sergi 11 Ocak’a dek açık kalacak.

Sanatçı, çoğu büyük boy tuvallerden oluşan sergiyle ilgili şöyle diyor:

“İnsanların kendilerini ifade edebilmek için yarattıkları yepyeni bir eylem biçiminin resimleşebilmesi için resimde de yeni bir anlatım dili aramak gerekiyordu. Yaşananlar ne kadar dinamikse resmin dilinin de ona uyum sağlaması önemliydi.

“Yaz ayları boyunca bu yeni çalışma biçimiyle, birkaç değişik teknik evre geçirerek, sürecin bu aşamasındaki resimleri tamamladım. Sürecin durağanlaştığı bu aşamada da bir an önce sergilemek istedim.”

“Gezi Resimleri” Pazar dahil her gün saat 11:00- 20:00 arasında gezilebilecek.

Orhan Taylan kimdir?

tencere tava havasi tualde

1941 doğumlu Orhan Taylan, İstanbul Amerikan Erkek Koleji ve Roma Güzel Sanatlar Akademisi mezunu.

İlk kişisel resim sergisini 1968 yılında açtı. 1976-78 yıllarında, Görsel Sanatçılar Derneği Başkanlığı, 1977′de Barış Derneği kurucu ve Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

1 Mayıs için hazırladığı afiş ile 1978′de Dünya İşçi Sendikaları Federasyonu’nun (World Federation of Trade Unions / WFTU) Uluslararası Afiş Sergisi Birincilik Ödülü aldı, 1978′de Dünya Barış Konseyi üyeliğine seçildi.

1988 yılında Kültür Bakanlığı teklifi ve Cumhurbaşkanlığı onayı ile Devlet Sanatçısı unvanı verilen Taylan’ın internet sitesinde eserleriyle ilgili şu bilgiler öne çıkıyor:

“Eserleri dünyanın ve Türkiye’nin çeşitli müzelerinde bulunmaz. Müzayedecilere resim vermez. Karma sergilere katılmaz.

“Resimlerin önemsenmesi için uçuk fiyatlar konması gerektiğine inanmaz. Suluboya kullanmaz. Yağlıboyasını kendi yapmayı, oğlu Ferhat’ı, edebiyatı, Macintosh’unu ve büyük atölye düzeninin keyfini bir şeylere değişmez.

“Resmini, akımlar içinde adlandırmaz. Avangardizmin, deneysel-kavramsal çalışmaların sanat yerine ikame edilmesinin sanatseverleri yanıltabildiğine inanmaz.” (BK)

Yer: Mimarlar Vakfı Sergi Salonu (Kemankeş Cad. No:31 Karaköy)

17 Aralık 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org