Kaos GL: Rojava’dan Gezi’ye kadın devrimi ve direnişi

Diyarbakır’da bir araya gelen kadın örgütleri 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü öncesinde “Rojava’dan Gezi’ye Kadın Devrimi ve Direnişi” konulu bir panel düzenliyor.

kadin_devrimi_ve_direnisi

Keskesor LGBT Diyarbakır Oluşumu, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) ve Yeni Demokrat Kadın (YDK) nın oluşturduğu, Eğitimsen Kadın Meclisi ve Demokratik Toplum Kongresi Kadın Meclisinin desteklediği Amed Kadın Dayanışması’nın paneli Cumartesi günü (yarın) saat 14.00’te Cegerxwîn Kültür ve Sanat Merkezi/Konferans Salonunda yapılacak. “Tüm bu isyan ve devrim deneyimlerini paylaşmak ve ortak mücadele hattını örmek” amacıyla düzenlenen panel öncesi Amed Kadın Dayanışması bir açıklama yayımladı.

“Kadınlar yürünecek yolu gösteriyor”

“Rojava’da inşa edilen özerklik Kürdistan ve Türkiye halkları başta olmak üzere bütün halklara örnek oluşturuyor” diyen kadınlar Gezi Direnişi için de “Türkiye halklarına kendi güçlerini ve kaderlerinin birleşik mücadeleden geçtiğini gösteriyor. Gezi Direnişi’nde ve Rojava Devrimi’nde özne olan kadınlar yürünecek yolu gösteriyor,” dedi.

Panele, Rojava’dan Ramzia Muhammad (Yekîtiya Star), Sebahat Tuncel (HDP Eş Genel Başkanı), Av. Sezin Uçar (Ezilenlerin Hukuk Bürosu), Zeynep Pekünlü (Müştereklerimiz) ve Gülsev Kaya (Elif Kaya’nın Ablası-Yeni Demokrat Kadın) konuşmacı olarak katılacak.

diren_elif

Dün ayrıca panelin afişlerini asan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi Hayati Yıldız ile Liseli Öğrenci Birliği (LÖB)’lü M.A (kadın) gözaltına alındı. Sağlık kontrolünün ardından Hayati Yıldız Terörle Mücadele Şubesine, M.A ise Çocuk Şubeye götürüldü.

Loren Elva
8 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; kaosgl.org