Sendika org: “Gezicilere yer yok” diyen KYK uygulamaya geçti, Samsun’da 82 üniversiteli yurttan atıldı

Samsun’da Haziran Direnişi’ne katılan üniversitelilerden 82′si yurtlarından atıldı

Samsun’da 1 Haziran’daki eyleme binlerce kişi katılmış, eyleme polis saldırmıştı.

Samsun’da 1 Haziran’daki eyleme binlerce kişi katılmış, eyleme polis saldırmıştı.

AKP’nin Haziran Direnişi’ne katılanlara yönelik tutuklama, dava, soruşturma ve baskı politikalarına her geçen gün yenileri ekleniyor. Son olarak Samsun’da Haziran Direnişi’ne 1 Haziran günü katılan üniversitelilerden 82′si eylemlere katıldıkları gerekçesiyle yurtlarından atıldı. Üniversitelilere yurttan atma gerekçesi olarak “Devletin güvenlik güçlerine karşı gelmek, hakaret etmek, müessir fiilde bulunmak” iddiaları ortaya atıldı.

Müdür “82 kişi atılacak” demişti

Yurtlarda kalan öğrencilere soruşturma açılmasının ardından bazı üniversiteliler yurt müdürleri ile görüşmüştü. 82 üniversitelinin atıldığı yurdun müdürü “Gezi eylemlerine katıldığınız için atılacaksınız. Samsun’da 82 kişi, Türkiye genelinde 600 kişi yurttan atılacak” demişti.

Böylece yurt müdürünün “tahmin”inin ilki doğrulanmış oldu.

200′den fazla kişi gözaltına alınmıştı

Samsun’da 1 Haziran günü Atakum Amfi Tiyatro’dan AKP Atakum İlçe Binası’na gitmek isteyenlere polis biber gazı ve tazyikli su ile saldırmış, 200′ün üzerinde kişi gözaltına alınmıştı.

Haziran Direnişi’ne katılımı düşürmek isteyen Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu da “Gezicilere burs, kredi, kalacak yer yok” açıklaması yapmış, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ise bu açıklamayı yalanlamıştı.

samsun

31 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org