Sendika.org: Gezi ve Sanat Gazi’de Buluştu

Sanat Meclisi’nin ”Her yer Taksim her yer direniş” temasıyla düzenlediği 1. Sanat Buluşması Gazi Mahallesi’nde gerçekleştirildi

Sinemacılar, tiyatrocular, müzisyenler, şairler, edebiyatçılar, ressamlar, heykeltıraşlar, fotoğrafçılar; kısacası ülkenin tüm disiplinlerden aydın ve sanatçıları Ekmek, Özgürlük ve Adalet için “Sanat Meclisi” adıyla tek çatı altında birleşti. Sanat Meclisi ilk etkinlik olarak ”Her yer Taksim her yer direniş” temasıyla 1. Sanat Buluşması’nı Gazi mahallesinde Büyük Gazi Parkı’ında gerçekleştirdi. Her disiplinden sanatçı hem tüm festivali organize etti hem de performanslarını sergiledi.

İlk gün her biri Gezi’de hayatını kaybedenlerin isimlerini alan sahneler ve sergiler kuruldu.

İkinci gün parkın her noktasında farklı bir performans sergilendi.

Ethem Sarısülük Tiyatro Meydanı‘nda Sanat Meclisi’nden Mehmet Esatoğlu ve idil tiyatro Atölyesi yönetiminde tiyato grupları oyunarını sergiledi. Tiyatro Simurg, Ortadirek Tiyatro, Tiyatro Pencere, Oynayan İnsan Tiyatrosu, İdil Tiyatro Atölyesi ve Ali Yıldırım alanda oyunlarını sergiledi.

Mehmet Ayvalıtaş Dans Meydanı‘nda Gamze Şenyiğit ve Evren Jülide Koç yönetimindeki sahnede halk dansları, modern danslar, sokak dansları, tango, pandomimler, hiphop toplulukları gösterileri ve duran adam Erdem Gündüz performanslarını sergiledi.

Abdullah Cömert Sinema Çadırı’nda Ezel Akay ve Meral Gökoğlu yönetimindeki, Taksim ve Gezi eylemleri konulu kısa film, belgeseller, video kurgular ve Gezi Direnişi için yapılan müzik klipleri gösterildi.

İrfan Tuna Fotoğrat Sergisi Mehmet Aslan ve Sultan Kavgır yönetimindeki Berkin Elvan Karikatür Sergisi açıldı.

Barış Güney ve Selma Altın yönetimindeki Ali İsmail Korkmaz Müzik Meydanı’nda Erkan Oğur İsmail Hakkı Demircioğlu, Mehmet Akbaş,Tarık Aslan, Koray Tarhan, Erbane Ekibi, Kara Güneş, Selçuk Balcı, Hakan Yeşilyurt, Erdal Bayrakoğlu, Niyazi Koyuncu, Yasemin Göksu, Burhan Berken, Nejat Yavaşoğlu, Kırmızı Nazmi Akyıldız ve Fuat Saka sahne aldı

İbrahim Karaca ve Bahar Kurt yönetimindeki Ahmet Atakan Şiir ve Edebiyat Meydanında Barış Atay, Bülent Emrah Parlak, Zeynep Köylü, İbrahim Karaca, Ali Özgür Özkara, Cenk Gündoğan, Metin Kaygalak, Semir Aslanyürek şiirler okudu ve izleyicilerle söyleşiler gerçekleştirdi.

Feyyaz Yaman ve Damla Sandal yönetiminde Medeni Yıldırım Resim ve Heykel Sergisi açıldı.

Saat 19.00′da İnan Altın yönetimindeki ana sahnede etkinlikler başladı. Sanat Meclisi adına yapılan açılış konuşmasının ardından Hakan Yeşilyurt, Barış Atay, Nejat Yavaşoğulları, Ezel Akay, Teneke Trampet, Fuat Saka, Bülent Emrah Parlak, Hüseyin Turan, Tiyatro Simurg, Niyazi Koyuncu, Tolga Sağ, Muharrem Temiz, Yılmaz Çelik, Zuhal Olcay, Erdal Bayrakoğlu, Teneke Trampet, İdil Tiyatro Atölyesi, Halk Dansları, Adile Yadırgı, Aynur Doğan, Can Dündar, İbrahim Karaca ve Grup Yorum sahne aldı.

Buluşmaya Gezi’de hayatını kaybedenler aileleri de katıldı. Onlar sahnede yerlerini aldığında “Her Yer Taksim Her Yer Direniş” sloganları atıldı.

29 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; Sendika.org