Cunhuriyet: Diren Cumhuriyet

diren cumhuriyet

Binlerce Ankaralı Cumhuriyet’e Tandoğan’da sahip çıktı… Cumhuriyet’in ilan edilişinin 90. yılında Ankara, başta CHP olmak üzere çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum kuruluşunun çağrısıyla Tandoğan meydanında toplandı. Meydanı dolduran yaklaşık 200 bin kişi hep bir ağızdan öğrenci andını okudu. Ankaralılara seslenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan’a sert eleştiriler yöneltti. Kılıçdaroğlu, Gezi parkı olaylarına gönderme yaparak, “Sevgili gençler bir diktatörü dize getirdiniz ve Gezi olaylarında o diktatörün fiyakasını alaşağı ettiniz. Bir diktatör var biliyorsunuz, kadınların kaç doğum yapacağına, ne zaman doğum yapacaklarına, nasıl doğum yapacaklarına o karar veriyor. Hamile kadınların sokağa çıkmamasını öneriyor ve daha garip bir şeyi Dolmabahçe’de oturup Kadıköy’den gelen vapurlardaki kadınları dikizliyor. Cumhuriyetçiler diktatörlere izin vermez” dedi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda binlerce kişi Ankara’da “Cumhuriyet için Ankara Buluşması” mitingi için Tandoğan meydanında toplandı. Buradaki kutlamadan sonra Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ziyaret için Anıtkabir’e aktı.

TOMA’sız olmaz: Ankaralılar sabahın erken saatlerinde Tandoğan meydanına yürümeye başladı. Meydana açılan Gazi Mustafa Kemal Bulvarı trafiğe kapandı. Kızılay Meydanı’nda ise iki TOMA ve iki Akrep hazır bekletildi. Tandoğan Metro durağı kapatıldı. Miting boyunca bir emniyet helikopteri alanı gözledi.

HDP de alanda: Bayram kutlaması için çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti çağrı yaptı. CHP başta olmak üzere İşçi Partisi, DSP’nin yanında, Türkiye Gençlik Birliği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Birleşik Kamu İş, DİSK, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Cumhuriyet Okurları, Vardiye Bizde Platformu ile Halkların Demokratik Partisi de katıldı.

Ana slogan Gezi ve ODTÜ: Türkiye Gençlik Birliği Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, alandaki binlerce yurttaşı kürsüden yönlendirdi. Cengiz, yurttaşlara sık sık Gezi parkı sloganları söyletti. “Her yer Taksim her yer direniş”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Direne direne kazanacağız”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Kahrolsun AKP diktatörlüğü” sloganlarına “ODTÜ’ye uzanan eller kırılsın”, “Gökçek elini ODTÜ’den çek” sloganları karıştı.

Andımız unutulmadı: Mitingte, öğrenci andının okunması zorunluluğunun kaldırılması da unutulmadı. Andımız, hep bir ağızdan sol yumruklar kaldırılarak okundu.CHP havası egemen oldu: Yaklaşık 2 saat TGB’nin yönlendirmesi ile marşlar ve sloganlarla geçirilirken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Başbakan Kemal”, “CHP Gençliği görev başında” sloganları atıldı. Kılıçdaroğlu’nun yaklaşık 1 saat süren konuşması sonunda CHP balonları havaya bırakıldı.

Devrimin başlangıcı Haziran 2013: Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından kürsüye İşçi Partisi Genel Başkan Vekili Hasan Basri Özbey geldi. Özbey, “Atatürk devrimciliği Silivri’ye atıldı. Haziran 2013 Türk devrimin başlangıcıdır. Haziran ayaklanması devam ediyor. Yeniden alanlardayız. Halkçıyız, milliyetçiyiz, sosyalistiz. Hepimiz Atatürk milliyetçisiyiz. Günün en anlamlı sorusu şudur: AKP’den nasıl kurtulacağız. Atatürk’te birleşerek. Yıkacağız yobaz diktasını. Devrimin kanunları fetfaların üstündedir. Cumhuriyeti yıkanları yıkarız. Bu savaş cumhuriyetimizin ölüm kalım savaşlarıdır. Cumhuriyetimiz bizim zaferimizi bekliyor. Zafer bizimdir” diye konuştu.

Anıtkabir’de durankadın: Konuşmaların ardından, meydandaki binlerce kişi Anıtkabir’e aktı. Anıtkabir’in avlusu, bayramların kutlanmasına ilişkin yönetmeliğin değişitirilmesinden bu yana olduğu gibi, binlerce yurttaşla doldu, bayraklarla donatıldı. Bir kadın yurttaşın Gezi Parkı protestolarının simgelerinden biri olan duraninsan eylemini gerçekleştirdiği görüldü. Kadın yurttaş, kırmızı beyaz kıyafeti ve elinde Türk bayrağı ile Anıtkabir’in merdivenlerinde dakikalarca hareketsiz durdu.

İzmir’de en sevilen konserler

İzmir, 29 Ekim’i alanlarda kutlayacak. İzmir Büyükşehir ve ilçe belediyelerininin düzenlediği program, saat 20.00’de Cumhuriyet Meydanı’ndan Gündoğdu Meydanı’na doğru yapılacak fener alayı yürüyülüşle başlayacak. Havai fişek gösterilerinin ardından, Burcu Güneş, Edip Akbayram, Selda Bağcan, Gripin, Gülşen, Şehnaz Sam ve Emir Yeşil Dolapdere Project, Aegean Band ve Duman konserleri yer alacak.

Bu arada İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi Müdürü Dr. Oktay Gökdemir tarafından özel hazırlanan “Cumhuriyet’in 90. Yılı Anısına – Cumhuriyet ve İzmir” başlıklı 5 bin kitap, yurttaşlara ücretsiz dağıtılacak.

İzmir Cumhuriyet İçin Güçbirliği Platformu’nu oluşturan örgütler de saat 16.00’da Gündoğdu Alanı’nda buluşacarak, Andımız’ı seslendirecek.

Gerginlik yaşandı

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında İzmir Gaziemir’de CHP ilçe örgütü tarafından Atatürk Anıtı’na konulmak istenen çelenk, polis tarafından kaldırılmak istenince kısa süreli arbede yaşandı. CHP Gaziemir İlçe Başkanı Umut Tekin ve partililer, polislerin elinden aldıkları çelengi yerine koyarken, kısa süre sonra MHP çelengi de anıt önüne alkışlar arasında bırakıldı. Bir süre çelenk başında nöbet tutan partililer, çeşitli sloganlarla ve Andımız’ı okuyarak müdahaleyi protesto etti. Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde de çelenk koyma törenlerinde kriz yaşandı. Kaymakam Hulusi Doğan, Garnizon komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu ile CHP’li Belediye Başkanı Ünal Baysan’ın çelenk koymasının ardından CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, “CHP’liler biryere ayrılmasın” diyerek CHP’nin çelengini Atatürk Anıtı’na koydu. Alkışlarla köprülüye destek veren CHP’liler “Ne mutlu Türküm diyene”, ve “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganı attı ardından Andımız’ı okudu.

29 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; Cumhuriyet