Başka Haber: Üzerinde “Dünyanın tek yıldızı terketmedi sevdamızı” yazan Che atkısı ve “Marksizm Nedir?” kitabı suç delili sayıldı

izmir gezi

İzmir’de Gezi Parkı eylemlerinin ardından Haziran ve Temmuz ayı içerisinde 2., 3. ve 4. dalga operasyonlarla gözaltına alınıp tutuklanan eylemcilerin davaları Kasım ayı içerisinde başlıyor. Tutuklu Mehmet Barışcan Yalçın ilgili iddianamedeki deliller ise dikkat çekici: Che atkısı, halay çekmek ve Marksizm nedir? adlı kitap.

Tutuklulardan Mehmet Barışcan Yalçın Buca Kırıklar Cezaevi’nden gönderdiği mektupta gözaltına alınma hikayesini şöyle anlatıyor:

“5 Temmuz 2013 günü sabahın ilk ışıklarıyla Manisa Soma’daki evimi, Özel Timler, TEM’ciler ve bir sürü sivil polislerin olduğu 30 kişi oturduğum apartmanı bastı. İlk defa böyle bir şeyle karşılaşan ailem hayretler içinde kalmıştı. Ama İzmir’deki Gezi eylemleri gözaltıları sonrası herkese bizi tekrar alacaklar demiştim. TEM’den çıkarken memurlar sırıtarak, yakında görüşürüz demişti çünkü. Evimde yapılan arama “saçmaydı”. Nedeni evim neredeyse hiç aranmadı, sadece bacaların üzerinden bakıldı. 2000’e yakın kitabımdan sadece 1 adet bandrolü yırtılmış kitabımı aldılar, onlara göre yasadışıymış, “Nasıl, bakanlık izin veriyor” dediğimde ben bilmem dedi, onlara göre yasadışıymış. Avukatı dahi aratmadılar, evdeki PC’yi, CD’leri, flaşbellekleri aldılar. İleride araba alır isem arka camına asmak için aldığım, üzerinde “CHE” resmi bulunan ve “Dünyanın Tek Yıldızı Terketmedi Sevdamızı” ibareli atkım alındı. Birçok arkadaşımın evinde banyodaki sifonundan tuvalet deliğine, yastıkların içine kadar aranmış; ve bu sürede benim üzerim dahi aranmamıştı.”

Yalçın, iddianamede yer alan ve kendisine suç isnatı yapılmasına neden olarak gösterilen delilleri ise şöyle sıralıyor:

1) 1 Haziran günü İzmir-Konak ilçesi Karamürsel önünde “keyfi tutuklamalara karşı adalet istemek” Grup Günışığı dinleyeni olarak basın açıklamasında bulunmak. “Bu pankart grup üyelerinin tutuklu olduğunu teşhir içindir” pankartı tuttuğum ve eyleme aktif katıldığım.

2) Üzerinde “Che” resmi bulunan “Dünyanın Tek Yıldızı Terketmedi Sevdamızı” ibareli boyun atkısı.

3) Grup Günışığı’nın şarkılarını söylemek, halay çekmek.

4) Marksizm’in temel kitabı “Marksizm Nedir” adlı kitabı bulundurmak.

5) Mezar ziyareti yapmak.

6) “Medeni Yıldırım Ölümsüzdür”, “Elbet Bir Bildiği Var Şu Çocukların”, “Kolay Değil Öyle Genç Ölmek”, “Diren Lice” yazan karton döviz bulundurmak. (Bu dövizler üniversite mezuniyet töreni geçişi için hazırlanmıştır. Tutuklandığım için mezuniyet törenine de gidemedim.)

HER CUMA OPERASYON

İzmir’de Gezi Parkı eylemlerinin ardından ilk gözaltı operasyonu 21 Haziran’da gerçekleşti ve 13 gezi protestocusu 23 Haziran’da tutuklandı.

İlk gözaltı operasyonunda; Akgün Irgat, Ali Hüseyin Ahırcı, Cem Barış Çakıl, Çağlar Korkut, Elif Kaya, Erhan İnal, Hakan Polat, İbrahim Kaya, İzzet Uysal, Kubilay İyit, Ozan Adıyaman, Sait Özdemir ve Vedat Yeler tutuklanarak Buca Kırıklar F tipi ve Aliağa Şakran Cezaevlerine gönderildiler.

İlk operasyondan dört gün sonra yapılan ikinci gözaltı operasyonunda ise, 11 Gezi protestocusu tutuklandı. Tutulular; Ali Hizmetçi, Mehmet Polat, Pınar Türk, Gizem Türkmen, Görkem Özer, Sercan Üstündağ, Emre Kaptan, Seyithan Korkmaz, Barış bulut, Süleyman Göksel Yerdut ve Müslüm Güvendir de yine Kırıklar F Tipi ve Şaktan ceza evlerine gönderildiler.

Üçüncü operasyonu 5 Temmuz’da gerçekleştiren İzmir Emniyeti, Abdullah Yüksel, Burcu Koçlu, Erol Özdemir, Görüş Atıcı, Hüseyin Gülbitti, Mehmet Yunus Kızıltaş, Mehmet Barışcan Yalçın, Miraç Vayiç, Orhan Yıldız, Serdar Gür, Soner İnanç, Ulaş Arslan ve Yasin Sünger olmak üzere 13 kişiyi tutuklayarak 9 Temmuz’da yine aynı cezaevlerine gönderdi.

İzmir’deki son operasyon ise 12 Temmuz’da gerçekleşti. O operasyonda da biri kadın olmak üzere 11 kişi tutuklanırken 2 kişi ise serbest bırakıldılar. Son operasyonda tutuklananların isimleri ise şöyle: Faruk Erdoğan, Hicri Selviler, Emrah Akdağ, Cem Ekici, Özgür Demirci, Esra Ayyıldız, Atilla Dalkılıç, Vedat Biçici, Hüseyin Kaya, Mitat Kavak, ve Canol Bayatbalağ.

Tutuklanarak cezaevlerine gönderilen 48 Gezi eylemcisinin yarısı yani 24 kişi üniversite ve lise öğrencilerinden oluşuyor.

DURUŞMALAR KASIM’DA

Tutuklanan 48 kişi hakkında, ’2911 Sayılı Yasaya Muhalefet, Görevi Yaptırmamak İçin Direnme ve Terör Örgütü Üyesi Olmamakla Birlikte Terör Örgütü Adına Suç İşlemek’ iddiasıyla hapis cezaları isteniyor.

1. dalgada gözaltına alınıp tutuklanan 10 Eylül’de görülen ilk duruşmasında 13 tutuklu sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmişti.

Tutuklu sanıkların duruşmaları 1 Kasım’da (2. dalga), 20 Kasım’da (3. dalga), 26 Kasım’da (4. dalga) olmak üzere İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Buca Kırıklar Cezaevi’nde tutuklu bulunan 48 eylemci cezaevinde yaşanan insan hakları ihlalleri ile de gündeme gelmişti. Tutuklulardan Elif Kaya çıplak aramaya maruz kalmıştı.

Hıdır Tok
18 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; baskahaber.org