Yeni Özgür Politika: Adalet arayışı AİHM’e taşındı

Gezi Parkı Direnişi’ne destek amacıyla, Hatay’da düzenlenen protestoda katledilen Abdullah Cömert için adalet arayışları AİHM’e taşındı. 

abdullah-comert

Gezi Parkı Direnişi’ne destek vermek amacıyla Hatay’da düzenlenen protestoda kolluk güçleri tarafından katledilen Abdullah Cömert için adalet arayışları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşındı. “Başka Aliler, Ethemler, Abdullahlar ölmesin diye mücadele ediyoruz” diyen Abdullah’ın ağabeyi Zafer Cömert “Türkiye’deki adalete güvenmediğimiz için Avrupa’ya geldik” dedi.

Bir dizi panele katılmak için Almanya’ya gelen Abdullah Cömert’in ağabeyi Zafer Cömert, Ludwigsburg’da halkla buluştuğu bir toplantının ardından gazetemize açıklamalarda bulundu. Kardeşinin polis tarafından katledilmesinin üzerinden aylar geçmesine rağmen, etkin bir soruşturma başlatılmadığına dikkat çeken Zafer Cömert, “Türkiye’de adalet sadece belli kesimlere var” dedi.

Sonuç alamayınca AİHM’e başvurduk

Kardeşinin sokağa ‘İnsanca ve özgür yaşamak’ için çıktığını dile getiren ağabey Cömert, “Kimsenin bana kaç çocuk yapacağımı veya nasıl ibadet edeceğimi söyleme hakkı yok. Biz buna karşı sokağa çıktık ama katledildik, dövüldük, gözümüz oyuldu iğrenç tacizlere maruz kaldık. Bu sürecin sonunda bu faşizan karanlık zihniyet sadece bizi katlederek, döverek değil adalet kısmında da yoracak. Bütün girişimlerimize karşın bir sonuç alamayınca mecbur AİHM’e başvurduk” diye belirtti.

Kardeşim gelmez ama…

Kardeşinin yerini hiçbir şeyin doldurmayacağını söyleyen Cömert, “Başbakan ‘emri ben verdim’ dedi. Suçu üstlendi. AİHM’e de Başbakan’ın ve hükümetin azmettirici olarak ceza alması için başvurduk Şimdi katili idam etseler, Başbakan’a müebbet verseler de, kardeşim geri gelecek mi? Bu canlar geri gelecek mi? Sadece Abdullah için değil, tecavüze, talana ve haksızlığa karşıdır bizim duruşumuz. Başka Abdullahlar, başka Ethemler ve başka Aliler ölmesin diye mücadele ediyoruz. Bu bir cezai yaptırımdır. O insan ceza almazsa başka ölümlere ve faşizan uygulamalara da kapı açılır” dedi.

Abdullah’ın adı yaşayacak

Kardeşi adına okul yaptırmak istediklerini, O’nun adını bu gibi projelerle yaşatmak istediklerini sözlerine ekleyen Cömert, bir de kitap çalışması olduğunu dile getirdi.

Maddi durumlarının iyi olmadığına da vurgu yapan Cömert, “Abdullah öldükten sonra bazı kötü niyetli kişiler bizim adımıza para toplamaya başladı. Kötü niyetli kişiler tarafından birilerine para akışı başladı. Biz kimseye ‘para yardımı yapın, zengin yaşayalım’ demedik.Kötü niyetlilerin önüne geçmek için bir banka hesabı açtık” diye konuştu.

Sözkonusu banka hesabında toplanan parayla Abdullah’ın adını yaşatmak için projeler geliştirdiklerini söyleyen Zafer Cömert, “Kültür merkezi ve cemevi biraz mahalli yerlerde kalacağı için, biz okulda karar kıldık” dedi.

Şimdiye kadar hesapta binlerce lira toplandığını ifade eden ağabey Cömert, “İki kurum 7 bin lira yatırdı. Amerika’da t-şört satışında 3 bin 200 lira ve dört arkadaş da toplam dört bin lira yatırdı” diyerek toplanan paraların nerelerden geldiğini açıkladı.

İkinci projelerinin de Abdullah için yazılan şiirleri ve yapılan konuşmaları kitap haline getirmek olduğunu kaydeden Cömert, “Bize gelen eş-dost, arkadaşlar Abdullah için duygularını dile getirdi. Bazıları şiirler yazmıştı bazıları da konuştu. Baktık bayağı şey toplandı. Bu yüzden bir kitap çıkarma kararı aldık. Kitap bu ayın 22’sinde Kaynak Kitapları’nda çıkacak. Buradan gelecek olan geliri de okul projesine aktaracağız” dedi.

‘Katilleri evimize kabul etmeyiz’

Ağabey Cömert son olarak, Abdullah’ın katledilmesinin ardından, Adalet Bakanı ve Vali’nin kendilerini ziyaret etmek istediklerine de dikkat çekerek şöyle konuştu:”Adalet Bakanı ve Vali gelmek istedi. Ama biz ‘katilleri evimize kabul etmeyiz’ dedik. Başbakanın söylediği bir laf var; ‘Benim valim’. Benim kardeşim katledildiğinde Vali çıkıp ileri geri konuştu. ‘Kimliği belirsiz kişilerce katledildi, kurşun sıkıldı, arkadaşları katletti’ açıklamaları var. Bu açıklamayı yapan bir katili nasıl evimize alacaktık? Çabaları ve uğraşları oldu ama biz istemedik.”

Özcan Bozoğlu
18 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; yeniozgurpolitika.blogspot.de