ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği Kamuoyu Duyurusu

odtu

Kamuoyuna Açıklama

Önce şehir içi bağlantı yolu olarak tasarlanan ancak 2023 Ankara Nazım Planına göre derecesi arttırılarak geçiş kontrollü otoyola dönüştürülen, Anadolu Bulvarını Konya yoluna bağlayacak yolun yapımı bilindiği gibi yasal süreçleri tamamlanmadan Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılmıştır. Halihazırda 100. Yıl ve Çiğdem mahalleleri 40 m genişliğinde, 10 m yüksekliğinde bir duvar ile ayrılmış durumdadır. Mahalle halkı tarafından Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin icraatına karşı çok sayıda yol inşaatını durdurma davası açılmıştır. ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmış ve 1 ay süre ile itiraz için askıya çıkmıştır.

10 Ekim 2013 tarihinde bir grup öğrencimiz tarafından yol inşaatını protesto etmek amacı ile bir yürüyüş düzenlenmiştir. Protesto yürüyüşüne katılan öğrencilerimiz polisin müdahalesi ile durdurulmuş, daha sonra hiç istenmeyen bir şekilde öğrencilerimizle polis arasında çatışma çıkmıştır. Polis çıkan yangını fırsat bilip yerleşkeye TOMA ve akreplerle girmiş, binlerce öğrencinin, yüzlerce öğretim üyesinin yaşadığı yurtlar ve lojmanlar bölgesinde savaşta kullanımı bile yasak olan kimyasal silah kullanmış, Sunshine Kafe ve yurtların içine TOMA’lardan ilaçlı su sıkılmış ve gaz bombaları atılmıştır.

Oysa bir gün önce 9 Ekim 2013 tarihinde öğrenciler, ODTÜ A-4 kapısı önünde müzikli, halaylı ve barışçıl bir eylem düzenleyerek inşaat nedeni ile kapalı olan yolun üzerine sembolik bir duvar inşa etmiş ve ODTÜ ormanındaki yaşamı savunan afişler asmışlardır. Öğrencilerin bu eylemine polis müdahale etmemiştir. Öğrencilerin bu eylemi demokratik bir hakkın barışcıl kullanımı olarak üniversitemiz kamuoyunda takdir toplamıştır.

Çok sayıda üniversitemiz öğrencisinin, öğretim üyemizin ve çalışanının yaşamını olumsuz etkileyecek bu proje polis gücü ile ve yerleşkede yaşamı tehdit etme pahasına sürdürülmek istenmektedir. Bunu kabul edilemez buluyor, demokratik kitle eylemlerinde artık şiddet kullanılmamasını, ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı’na yapılacak itiraz süresi dolmadan ve yasal itiraz süreçleri tamamlanmadan yol inşaatının sürdürülmemesini istiyoruz.

Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği

11 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; oed.org.tr