Bianet: “Personelde denediniz mi, nereden biliyorsunuz?”

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran İçişleri Bakanı Güler’e İstanbul polisinin kullanacağı elektroşok silahıyla soru önergesi yöneltti. Doz miktarı aşılırsa ne olacak; insanlar yanlışlıkla hassas yerlerden vurulursa nasıl zarar verir?

elektrosok

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması için İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün bugünden itibaren kullanmaya başlayacağı 54 adet elektro şok silahı ile ilgili soru önergesi verdi.

Oran’ın sorduğu sorulardan biri “Personelde denediniz mi nereden biliyorsunuz” oldu.
Umut Oran’ın önergede yanıt istediği sorular şöyle:

* Bu silahlar hangi durumlarda kimlere karşı kullanılacaktır? Silahın kullanımı için Türkiye’de kaç personelinizi eğittiniz?

* Silahın çalışma mantığı nedir, saldırganın 10 saniye boyunca sersemletilmesi nasıl sağlanmaktadır, şok dalgaları insana zarar vermiyor mu? Bu dalgaların zarar vermediğine dair hangi teknik ve tıbbi raporlar alınmıştır? Bu amaçla personeliniz üzerinde uygulama yaptınız mı?

* Resmi olarak bugünden itibaren kullanılan bu silahı denemek amacıyla önceki günlerde herhangi bir olayda/saldırıda kullandınız mı, sonucu ne oldu?

Doz aşılırsa…

* Silahın uyguladığı elektroşokun doz ayarı nasıl yapılmaktadır, belirlenen doz miktarının aşılması halinde ne olacaktır?

*Bir kişi üzerinde 24 saatte 3 kezden fazla kullanıldığında zarar verdiği açıklanması karşısında bu durumu önlemek için hangi önlemleri alacaksınız? Bu durumda insan vücudunda nasıl bir zarar vermektedir?

* Polislerin, saldırganın göz, ağız, kulak, gırtlak, jenital bölge gibi hassas yerlerinden yanlışlıkla vurması durumunda insan vücudunda nasıl bir etki yaratılmaktadır? Bu durumda vücutta kalıcı zarar oluşuyor mu?

Video kaydı ne için?

* Silah üzerinde bulunan ve bir saatlik kapasitesi olduğu belirtilen video kaydı ne amaçla kullanılacaktır? Bu görüntülerin kötüye kullanımının önlenmesi ve denetimi nasıl sağlanacaktır?

* Bu silahları üreten firma kimdir, ne zaman hangi ihale yöntemiyle bu silahtan kaç adet satın alınmıştır? Silahın birim fiyatı nedir ve hangi ile kaçar adet gönderdiniz? Bu silahların optimum kullanım süresi nedir?i

11 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org