BirGün: Alain Badiou, “Gezi yeni bir toplumun habercisi”

Yeni Sol Konferansı’nın ilk gününde konuşan Badiou Gezi direnişinde yaşamını yitirenleri anarak başladığı konuşmasında Gezi’nin yeni bir öznenin inşası anlamına geldiğini söyledi

badiou-gezi-yeni-bir-toplumun-habercisi-1

Monokl Yayınları ve Bakırköy Belediyesi’nin düzenlediği Küreselleşme ve Yeni Sol konferansı Alain Badiou ve Slavoj Zizek’in katılımıyla başladı. 16:00′da Ataköy’deki Yunus Emre Kültür Merkezi’nde başlayan konferansta Alain Badiou konuştu. Badiou’ya konuşmasında Ahmet Soysal eşlik etti. İlk sözü alan Soysal, Gezi Direnişi’nin özelliklerinden bahsetti. Alevilerin, solun ve taraftar gruplarının direnişteki rollerini yorumlayan Sosyal “Her kendiliğinden ayaklanmanın özü, özgürlük öğretisindedir. Ayaklanmalar anarşisttir, komünisttir, özgürlükçüdür” diye konuştu.

BADİOU GEZİ’DE ÖLENLERİ ANDI

Alain Badiou ise konuşmasına polis vahşetiyle öldürülen insanları anarak başladı. Gezi’nin dünyaya yeni bir Türkiye gösterdiğini ve geleceğin bu Türkiye’de olduğunu söyleyen Badiou Gezi’nin toplumun her kesiminden insanı kapsamayı başardığını vurguladı: “Gençler, yaşlılar, Türkler, Kürtler, kadınlar, erkekler, yoksullar, zenginler… Toplumdaki tüm kimlikler oradaydı ve birbiriyle kuvvetli iletişimler kurdular. Bu çok önemliydi. Gezi yalnızca siyasi bir ifade değil, aynı zamanda yeni bir toplumsal birliğin, yeni bir kolektif öznenin inşasıdır.”

Devletin her zaman toplumu bölmek ve birbirine düşürerek daha rahat yönetmek istediğini söyleyen Badiou, Gezi’nin bu bölünmeleri kaldırdığını söyledi ve “Genelde halk devletten korkar. Ama siz bu sefer devletin kendi halkından korkmasını başardınız” dedi.

Direnişin her zaman bir şeylere karşı olduğunu, bu nedenle negatif, yıkıcı bir özelliği olduğunu ama Gezi’de ortaya çıkan yeni özneyle direnişin pozitifleştiğini, yapıcılaştığını söyleyen Badiou, şimdi direnişin yarattığı yeni birlik üzerine odaklanmak gerektiğini belirtti, buradan farkılıkları eşit bir şekilde muhafaza edebilecek yeni bir yaşam biçimi yaratılması gerektiğini anlattı.

11 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net