BBC Türkçe: İstanbul’un Olimpiyat adaylığını ‘BBC baltaladı’

Daily Mail gazetesi, İstanbul’un 2020 Olimpiyatları’nın ev sahipliğine aday olduğu süreçte şehrin promosyonunda yer almış İngiliz reklamcı Sir Martin Sorrell’in İstanbul’un Tokyo karşısındaki yenilgisinden dolayı BBC’yi suçladığını bildiriyor.

Sir Martin SorrellBir futbol konferansında yaptığı konuşmada, reklam ve pazarlama devi WPP şirketinin sahibi Martin Sorrell İstabul’un oylamayı kaybetmesini ”bir trajedi” diye niteliyor.

Daily Mail’in haberine göre reklam dünyasının en güçlü iş adamlarından biri olan Sorrell, BBC’nin Taksim Meydanı ve çevresindeki olayları haber yapış biçiminin geçen ay Buenos Aires’te Olimpiyat Komitesi üyelerinin yaptığı oylamayı etkilediğini öne sürüyor.

BBC’nin Gezi eylemleri sırasında hükümet karşıtı göstericiler ile polis arasındaki çatışmayı ”aşırı abartarak” yansıttığını ve Türkiye’ye ”haksızlık yaptığını” söyleyen Martin Sorrell, Türkiye’dekilerin de BBC ve CNN’in haberleri nedeniyle Olimpiyat adaylıklarının zarar gördüğünü düşündüklerini belirtiyor.

Reklamcı iş adamının suçlamalarına karşılık BBC, ”İstanbul’da birkaç ay önce düzenlenen protestolar önemli bir uluslararası haberdi. Bu nedenle de olayları geliştikleri şekilde yansıtmak da BBC’nin göreviydi. Yayınlarımızın doğru ve tarafsız olduğundan kuşkumuz yok.” dedi.

BBC’den yapılan yazılı açıklamada, “Kamu yayıncılığı yapan bir kuruluş olarak, korku duymaksızın ve ayrıcalık tanımaksızın haber yapmak, dengeli bir şekilde bilgiyi ve bağımsız analizleri seyircilerimize iletmek ve seyircilerimizi kendi fikirlerini oluşturmak üzere özgür bırakmak gibi bir sorumluluğumuz var.” ifadeleri kullanıldı.

BBC, İngiltere’nin 2018 FIFA Dünya Kupası’nın ev sahipliğine adaylık sürecinde de promosyon firmalarının eleştirilerine hedef olmuştu.

FIFA’nın Zürih’te yaptığı oylamayla aynı hafta içinde BBC televizyonunun Panorama programında FIFA’daki yolsuzluklarla ilgili bir dosya yayımlanmıştı.

2010 yılında yapılan bu oylama sonucu Dünya Kupası’na Rusya’nın ev sahipliği yapmasına karar verildi.

11 Ekim 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bbc.co.uk