Başka Haber: Ali İsmail Korkmaz cinayetinde ‘İstihbarat Elemanı’ iddiası TBMM gündeminde

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur,  Ali İsmail Korkmaz cinayetinde kamera kayıtlarının silindiği Beşik Otel’in sahibinin, istihbarat elemanı olduğu iddialarını İçişleri Bakanı Muammer Güler’e sordu.

aliismailkorkmazcinayeti

Soru Önergesinin metni şu şekilde:

Eskişehir’deki  Gezi Parkı protestolarında öldürülen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın olay anı  görüntülerinin silinmesiyle ilgili Beşik Otel’in sahibi Erdoğan Gözseçen hakkında emniyetin istihbarat elemanı olduğu iddiaları ortaya atılmaktadır.

Basına yansıyan haberlerde,  Emniyet Basın Bölümü İstihbarat Bölge Müdürü  M.M.B.’nin Emniyet’te verdiği ifade de,  “Aynı kuruma hizmet veren benim basın temsilcim Erdoğan Gözseçen şüphelinin yakalandığını, kimliğinin belli olduğunu, Asayiş’te teşhiste bulunacağını söylemesi üzerine ben de yanına gelerek olay günü gördüklerimi izlediklerimi şüphelinin ağzından çıkanları yazılı olarak ifade vermek ve teşhiste bulunmak için Asayiş Şube Müdürlüğü’ne geldim”   dediği iddia edilmektedir.

Buna istinaden;

  1. Söz konusu iddialar doğru mudur, adı geçen şahsın Emniyet Teşkilatı ile bir ilgisi bulunmakta mıdır?
  2. Eğer doğruysa, şahıs hakkında kamuoyunu yanıltmak ve hukuki süreci engellemekten dolayı soruşturma açılacak mıdır?
  3. İddia edildiği üzere olay içerisinde yer alan başka emniyet mensubu bulunmakta mıdır?
  4. Söz konusu görev tanımının Emniyet İstihbarat’ının insan kaynaklarını belirleyen teşkilat şemasındaki yeri ve yasal dayanağı nedir?
  5. Emniyet İstihbarat’ının yukarıda anılan görev tanımı altında çalıştırdığı kaç adet vatandaş vardır? Bu kişilerin şehirlere göre dağılımı nedir?
  6. Bu kişilerin Bakanlığınız bütçesinden aldığı pay nedir? Bütçeden ödeme yapılmıyor ise bu kişilere verdikleri hizmet karşılığında ödenen para hangi kaynaktan gelmektedir?

25 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; baskahaber.org