Etha: Marmara’daki soruşturmalara tepki

Noam Chomsky, Judith Butler, Ahmet İnsel, Nuray Mert, Yasemin İnceoğlu ve Baskın Oran’ın da içinde olduğu bin 431 kişi, Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlileri hakkında açılan soruşturmaya karşı hazırlanan metni imzaladı.

egitim-sen

Eğitim-Sen İstanbul Üniversiteler Şubesi, KESK’in 4-5 Haziran’da yaptığı iş bırakma eylemine katıldıkları için üyeleri hakkında açılan soruşturmanın geri çekilmesi amacıyla başlattığı imza kampanyası hakkında bilgi verdi.

Şube binasında basın toplantısı düzenleyen Şube Başkanı İsmet Akça, “KESK’in 4-5 Haziran 2013 tarihinde uyguladığı iş bırakma eylemine katılan Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Eğitim-Sen üyesi 11 araştırma görevlisi hakkında, sınav oturumlarına gelmedikleri ve bu sebeple sınavlarda aksamalar yaşandığı iddiasıyla Rektörlük tarafından başlatılan disiplin soruşturmalarına karşı Eğitim-Sen İstanbul Üniversiteler Şubesi olarak başlattığımız imza kampanyası sona erdi” dedi.

İmza metninin gerekli kurumlara gönderileceği bilgisini de veren Akça, “Eğitim-Sen üyesi araştırma görevlilerinin, sendikaları tarafından gerçekleştirilen etkinliklere katılmaları suç olmayıp sendikal ve demokratik hakların kullanılması niteliğindedir” diye konuştu.

KESK’in iş bırakma eyleminin Dekan Prof. Dr. Yusuf Devran tarafından “yasa dışı” ilan edildiğini belirten Akça, Tunceli Üniversitesi’nden 4 akademisyen ile Uludağ Üniversitesi’nde yaptığı konuşma ile polis şiddetini eleştiren ve soruşturmaya maruz kalan Yard. Doç. Dr. Osman Erden gibi akademisyenlerin Gezi Parkı direnişine ilişkin ülke çapında başlatılan cadı avının kurbanı olduklarını söyledi.

Akça şöyle konuştu:
“Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’nü soruşturmaları geri çekmeye, İletişim Fakültesi Dekanı Yusuf Devran’ı da akademik personelin anayasal, demokratik ve sendikal haklarını kullanmalarını engellemekten vazgeçmeye çağıran kampanya metnine yurt dışından 24 ülke ve 123 üniversiteden 173 akademisyen, Türkiye’den 83 üniversiteden 616 akademisyen, toplam 206 üniversiteden 789 akademisyenin yanı sıra çok sayıda gazeteci, yazar, siyasetçi, aktivist, öğrenci ve her meslek grubundan toplam bin 431 kişi imza attı.” dedi.

Kampanya devam ederken Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı’nın imzacılara ve basına gönderdiği mektuba rağmen imzacıların imzalarını geri çekmediğini belirten Akça, “Bu soruşturmalar ile birlikte Prof. Dr. Yusuf Devran’ın göreve başlamasından bu yana geçen iki yılda toplam 15 araştırma görevlisi hakkında açılan soruşturma sayısı 25′i bulmuştur. Dekanlık, özellikle araştırma görevlilerini mütemadiyen savunma hazırlamak, ifade vermek, dilekçe yazmak zorunda bırakarak asıl görevleri olan tezlerini yazmaya ve araştırma yapmaya ayırdıkları zamandan çalmaya son vermeli.” dedi.

HERKES TERÖRİST

Basın açıklamasında konuşan Hayko Bağdat, hükümetin Gezi Direnişi’ne katılan herkesi “terörist” olarak gördüğünü belirtti, “Bu anlayışına karşı her alanda dayanışmaya ihtiyacımız var” diye konuştu.

23 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; etha.com.tr