Bianet: ODTÜ’nün inşaat alanı 1 milyon metrekareye çıkıyor

Bakan Erdoğan Bayraktar, “Büyükşehir Belediyesi ve rektörlüğün mutabakatıyla” ODTÜ planına son halinin verildiğini söyledi. Bakanın açıklamasına göre ODTÜ’nün içinden tünel, doğusundan yol geçecek, inşaat alanı artacak.

odtü

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ODTÜ yerleşkesini kapsayan 4 bin 85 hektarlık bölgenin imar planına dair açıklama yaptı.

Bayraktar, ODTÜ kampüsünün doğu-batı hattında tünel yapılacağını, Anadolu Bulvarı’nın devamı olarak ODTÜ arazisi doğu kesiminden geçecek yol projesinin de gerçekleşeceğini söyledi.

Radikal gazetesinde yer alan bilgilere göre Bakan, Kültür Varlıkları Kurulu ile Tabiat Varlıkları komisyonundan arkeolojik ve doğal sitlerle ilgili görüşler alındıktan sonra, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ODTÜ Rektörlüğü ile ayrı ayrı toplantılar yaparak, tüm kurumların mutabakatıyla plana son halini verdiklerini söyledi.

Bakan “İlgili kurumlardan görüş alarak Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ODTÜ arasında anlaşma sağlayarak, bu işi sorunsuz hallettik” açıklamasında bulundu.

bianet’in ODTÜ Rektörlüğü’nün konuyla ilgili görüşünü sormak için konuştuğu ODTÜ Basın Koordinatörü Serpil Savaş, rektörlüğün henüz konuyla ilgili açıklaması olmadığını belirtti.

“100 milyona 2 km tünel”

Bakan Bayraktar’ın planla ilgili açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Tünel

* Maliyeti 100 milyon lira. Ankara Büyükşehir Belediyesi maliyetli olacağını belirterek “tünel dışı alternatifler olabilir” diyordu. Belediyeyi ikna ettik.

* Ankara’da ilk kez şehir içinde yaklaşık 2 kilometrelik tünel yapılacak.

* Tünel sayesinde ODTÜ’nün kampüs bütünlüğüne, ağaç varlığına da zarar verilmeyecek. Bunların hepsini plana not olarak yazdık.

*Üniversitenin Bilkent çıkışı ile 100. Yıl’da, tünel çıkışlarında kavşaklar oluşturulacak. Orada daha sonra Büyükşehir Belediyesi ile ODTÜ beraber çalışarak düzenleyecekler yol yapım aşamasını.

ODTÜ Ormanı

* ODTÜ arazisinin doğu kesiminden geçecek yolla ilgili yüzde 100 mutabakat sağlandı.

* Çevresel hassasiyetlere çok önem verildi, orman mühendislerinden de görüş alındı. Açıktan geçecek yol, kampüsün tam doğu sınırında, o kadar ki sınıra teğet diyebileceğimiz bir nokta.

“1 milyon metrekare inşaat”

Ağaçlar

* Burada ömrünü tamamlamış ağaçlar da var. Büyükşehir Belediyesi, buradaki ağaçların büyük kısmının taşınacağını taahhüt ediyor. Onun yerine çok ciddi ağaçlandırma da yapılacak.

Eymir Gölü

* Özel Çevre Koruma (ÖÇK) bölgesi olan Eymir Gölü, imar planında böyle işaretlenecek. ÖÇK bölgelerinde bütün yetki bakanlıkta.Ancak burada ODTÜ’ye ait bazı parseller var. Onlardan bazılarında boş alanlar bulunuyor, bazıları biraz daha orman vasfında, göl ve gölün koruma kuşağı var.

ODTÜ, bazı orman dışı boş noktaları ağaçlandırılacak alan olarak önerdi, biz de kabul ettik. Ayrıca üniversiteye ait bir takım su deposu, baz istasyonu gibi yerler vardı. Onlar da teknik altyapı olarak planda işaretleniyor.

ODTÜ’de inşaat alanı

* ODTÜ’nün şu anda yaklaşık 750 bin metrekare olan inşaat alanı planla birlikte 1 milyon metrekarenin üzerine çıkacak. Böylece kampüste bir takım ilave inşaatların yapılmasının da önü açılacak.

* Bu imar planı, sadece ODTÜ’den geçen yolları ilgilendirmiyor. Planla aynı zamanda ODTÜ’nün yaklaşık 4 bin hektarlık alanının ilk kez 1/1000′lik planı olacak. Dolayısıyla üniversiteyi çok rahatlatacak. Ankara’da ulaşım konusunda da çok rahatlama sağlanacak. (BK)

23 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;bianet.org