Etha: ‘Taraftarları susturamayacaksınız’

Galatasaray’ın muhalif taraftar grubu Tekyumruk, Beşiktaş-Galatasaray maçının son dakikasında yaşanan olayların ardından Gezi direnişine katılan taraftarların hedef gösterilmesine tepki gösterdi, “Tribünlerdeki uzantınız taraftar grupları ile, polisiniz ve medyanız ile boyun eğmeyen taraftarları susturmaya çalışmanızı kabul edemeyiz” dedi.

tekyumruk

Fotoğraf temsili olarak konulmuştur

Galatasaray’ın muhalif taraftar grubu Tekyumruk, Beşiktaş ve Galatasaray arasında oynana maçta çıkan olaylarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Tribünlerin toplumun aynası olduğuna dikkat çeken Tekyumruk, “Kan davası, sağlık çalışanlarına yönelen şiddet, ‘Sevgilime niye baktın’ ya da trafikte yol vermeme kavgası… Hepsi bu tribünlerde temsil halindedir. Genç Galatasaraylı Ozan için ilik arayan Beşiktaşlıların dayanışması da oradadır, atılan gole omuz omuza sevinilerek tüm ayrımcılığın yok edildiği bir ortam da yaratılır. Toplumun güzellikleri de, çirkinlikleri de oradadır” denildi.

“Yaşananlar ne olursa olsun bu dakikadan sonra zarar görecek olan taraftarlardır” diyen Tekyumruk, şunları belirtti: “Deplasman yasaklarının kalkması artık uzun süre gündeme getirilemeyecektir. Polis statlara maalesef daha çok yerleşecektir. Unutulmamalıdır ki, özel güvenlik elemanlarının devreye girmesiyle polis şiddeti yok olmamıştır. Zira polis statlardan hiçbir zaman çekilmemiştir.”

Beşiktaş-Galatasaray maçının 94. dakikasında yaşananlar ile Gezi direnişinde iktidarın hedefine yerleşen taraftarların kriminalize edildiğine dikkat çeken Tekyumruk, “İktidar medyası için baş suçlu Gezi’deki taraftarlardır. Şimdi teröristlerden taraftar olmaz hashtag’leri ile hedef konumundadırlar” dedi.

“Bu linç müsamerenize sessiz kalmayacağız” diye belirten Tekyumruk, “Tribünlerdeki uzantınız taraftar grupları ile, polisiniz ve medyanız ile boyun eğmeyen taraftarları susturmaya çalışmanızı kabul edemeyiz” diye belirtti.

Tekyumruk grubu açıklamasında son olarak şunları kaydetti:

“‘Balkanlardan gelen soğuk havayı’ dahi Gezi’ye bağlayacak olan korkunuz ülkeye de, ülke sporuna da zarar vermektedir. TOKİ’nize tesisler yaptırarak, polisinizi statlara yığarak, taraftarları e-biletlerle fişleyerek, deplasman hakkımızı gasp ederek sporu geliştiremezsiniz. Lütfen spordan, o güzelim oyunumuzdan ellerinizi çekin.”

23 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;etha.com.tr