Etha: ‘Mülteciler, insanlık sorunudur’

İstanbul Alevi Koordinasyonu, Sultangazi Cemevi’nde milletvekillerinin de katılımıyla gerçekleştirdiği basın açıklaması ile Suriyeli Alevi mültecilerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekerek, devleti imza attığı Uluslararası Mülteciler Sözleşmesi’ne uymaya çağırdı.

İstanbul Alevi Koordinasyonu, Sultangazi Cemevi’nde milletvekillerinin de katılımıyla bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

İstanbul Alevi Koordinasyonu adına konuşan Vedat Kara, Türkiye’deki Alevi kurumlarının, Suriye’den kaçan Alevi, Sünni, Türk ve Kürt tüm savaş mağduru mültecilere sahip çıktığını kaydetti. Gıda, barınma gibi ihtiyaçların karşılanabildiğini ancak bunun da devlet tarafından suç sayıldığını aktaran Kara, devletin görevini yapması ve Suriyeli Aleviler için yeni bir mülteci kampı oluşturması gerektiğini dile getirdi.

Kara’nın ardından söz alan Gazi Pir Sultan Cemevi Başkanı Zeynel Odabaşı, cemevlerine sığınan Suriye’li mültecilerin arasında işkence gören hamile kadınların, yaşlıların ve çocukların bulunduğuna dikkat çekerek, devletin görevinin mezhepçi politikaları bırakarak Alevi mültecilere sahip çıkması olduğunu kaydetti.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ise, şimdiye kadar 400 kadar Suriyeli Alevi’nin evlere yerleştirildiğini ve 70 Alevinin ise Sultangazi Cemevi’nde kalmaya devam ettiğini belirtti. Geçmez, Alevi Koordinasyonu’nun Başbakan’a çağrıda bulunduğunu hatırlatırken, devletin mezhepçi ve ırkçı politikalarının doğrultusunda bu çağrıları duymadığını belirtti.

Sınırdan geçip Türkiye’ye sığınan Alevilerin, ÖSO, El-Nusra ve El-Kaide üyeleri ile aynı kamplara götürüldüğüne dikkat çeken Geçmez, burada Alevi mültecilerin can güvenliğinin bulunmadığını aktardı.

ALEVİ MÜLTECİLERE KADIN TÜCCARLARI VE ORGAN MAFYASI TEHDİDİ

Geçmez, kışın yaklaşmasıyla birlikte İstanbul’daki Alevi mültecilerin çok daha büyük sorunlarla karşılaşacağını belirtirken, şu an parklarda yaşayan Alevi mültecilerin kadın tüccarları ve organ mafyasının tehdidi ile karşı karşıya olduğunu dile getirdi.

Mültecilerin güvenlik değil insanlık sorunu yaşadıklarını ifade eden Geçmez, bir an önce Türkiye’deki mülteci kamplarının Suriye’deki kimlik çatışmaları gözetilerek planlanması gerektiğini kaydetti.

‘HELİKOPTER DÜŞÜREREK DEĞİL, MÜLTECİLERE EVİNİ AÇARAK SAHİP ÇIK!’

Geçmez’in ardından söz alan Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası sözleşmelere uyması gerektiğini belirtirken, çeteler ile çetelerden kaçanları aynı kamplara yerleştirmenin insanlık suçu olduğunu kaydetti. Kenanoğlu, savaş mağdurlarına sahip çıkmanın helikopter düşürmek ile değil ihtiyaç sahiplerine evini açmakla gerçekleşebileceğini vurguladı.

‘SURİYELİ MÜLTECİLER, TÜRKİYE’NİN DESTEKLEDİĞİ ÇETELERDEN KAÇIYOR’

Basın açıklamasına katılan BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy ise, Türkiye’nin Suriye’de yaşanan insanlık dramında açık bir şekilde zalimlerden taraf olduğunu belirtirken, Suriyeli Alevi ve Kürt mültecilerin Türkiye’nin desteklediği örgütlerden kaçtığını ifade etti. ÖSO, El-Nusra ve diğer çetelerin bulunduğu kamplara Türkiye’deki siyasi parti temsilcilerinin dahi alınmadığını hatırlatan Aksoy, bu kamplarda insanlık onuruyla bağdaşmayacak uygulamaların yaşandığını dile getirdi. Kamplara sığınan savaş mağdurlarının çeteler ve destekçileri tarafından silahlı eğitime tabi tutulduğuna dikkat çeken Aksoy, savaştan kaçan insanların savaşın bir tarafı olarak tekrar Suriye’ye gitmeye zorlandığını belirtti.

‘DOĞU SINIRINDAKİLERE DE MÜLTECİLİK TANINSIN’

Son olarak söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Türkiye’nin mülteciler ile ilgili Uluslararası Sözleşme’de “Yalnızca batı’dan gelenlere Uluslararası Mülteci Statüsü” vereceğini ifade ettiğini hatırlatarak, yaşanan insanlık dramında da bu politikaya devam ettiğini aktardı.

Tanrıkulu, Türkiye’nin bir an önce Uluslararası Mültecilik Statüsü’ndeki çekinceyi kaldırarak, doğu sınırından gelen savaş mağdurlarına da statü vermesini istedi.

Basın açıklaması, Sultangazi Cemevi’nde lokma dağıtılmasının ardından sona erdi.

23 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;etha.com.tr