Fıratnews: HDK “AKP faşizmine boyun eğmeyeceğiz”

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Meclisi, Ankara Tuzluçayır ve ODTÜ direnişlerini destek vermek içi Galatasaray meydanında eylem yaptı. Polisin ablukaya aldığı eylemde konuşan milletvekili Sebahat Tuncel, AKP hükümetinin yarattığı faşizme karşı boyun eğmeyeceklerini vurguladı.

“Kentimizden, inancımızdan, kimliğimizden elinizi çekin” pankartının arkasında bir araya gelen HDK İstanbul Meclisi üyeleri giderek yaygınlaşan polis kuşatmasını protesto ettiler. “ Her yer ODTÜ her yer direniş”, “ Diren ODTÜ Taksim seninle”, “ Polis defol bu sokaklar bizim”, “ Katil polis hesap verecek”, “ Alevi halkı yalnız değildir”, “ Yaşasın hakların dayanışması” sloganlarının atıldığı eylemde açıklamayı HDK İl Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Saymadi okudu.

AKP GEZİ DİRENİŞİNDEN DERS ÇIKARTMADI

Türkiye halklarını demokrasi talebini en güçlü şekilde Gezi direnişinde seslendirdiğini ifade eden Saymadi, Gezi direnişinin ruhunun Türkiye’nin üzerinde dolaştığını belirti. AKP Gezi direnişinden hala ders çıkarmadığını vurgulayan Saymadi, “AKP’nin yükselen demokrasi talebine aldırış etmeden, en iyi bildiği şeyi yapıyor: her şeyi polis şiddetiyle bastırıyor, muhalifleri aşağılıyor, talan politikalarına devam ediyor” dedi.

AKP’nin Gezi direnişinin altında kaldığını belirten Saymadi, AKP’nin talancı, asimilasyoncu ve şovenist politikalarının bitmediğini, AKP zulmünün her geçen gün arttığını kaydetti. Ankara’da Yüzüncü Yıl Mahallesi’nin tam ortasında yol geçirmeye, mahalle yaşamını yok etmeye, mahalleyi kentsel dönüşüm adı altında yıkım politikalarına maruz bıraktığını hatırlatan Saymadi, “AKP, devrimcilerin büyük emeği olan Ankara’nın ciğerleri konumundaki ormanı yok etmeye çalışıyor. Ancak Yüzüncü Yıl halkı ve ODTÜ öğrencileri buna izin vermiyor, vermeyecek” diye konuştu.

Ankara’nın Tuzluçayır Mahallesi’nde Fethullah Gülen Cemaati ile devletin makbul Alevisi İzzettin Doğan ile birlikte, Alevilerin tepkisine rağmen Cami-Cemevi-Aşevi yaptırmaya çalıştığını ifade eden Saymadi, “AKP, Alevi inancı üzerindeki baskıyı zorunlu din eğitimi, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan sonra cami-cemevi-aşevi projesiyle katmerlendiriyor” dedi. Tuzlucayır halkının günlerdir AKP’nin bu politikalarına karşı direndiğini hatırlatan Saymadi, HDK olarak Tuzluçayır mahallesiyle, ODTÜ öğrencileriyle ve Okmeydanı’nda direnen halkın yanında olduklarını vurguladı.

SİZ SAVAŞI BİZ DE DİRENMEYİ İYİ BİLİRİZ

Saymadi’den sonra sözü Sebahat Tuncel aldı. AKP hükümetinin Kürt Türk, Alevi, Sünni, kadın, emekçi, yoksul, LGBT bireylere tüm Türkiye haklarına savaş açtığını belirten Tuncel, “ Savaşa verecek cevabınız varsa, bizimde buna karşı direnme gücümüz var” diye konuştu.

AKP’nin askeri vesayet ile yüzleştiğini iddia eden AKP hükümetinin polis vesayetine dönüştürdüğünü vurgulayan Tuncel, “ Nasıl yıllarca askeri devlete karşı direndik, polis devletine karşı da direneceğiz ve ortadan kaldıracağız” dedi. AKP’nin sık sık yüzde 50 oy aldığını söylemesine tepki gösteren Tuncel, “Yüzde 50 oy aldım diyerek yüzde 50′ye işkence yapmaya hakkın yok” dedi. Tuzluçayır’daki yapıyı protesto eden yurttaşlara karşı uygulanan polis şiddetine de tepki gösteren Tuncel, “Bu halk nasıl ibadet edeceğini biliyor. İnancımızdan Alevilerden elinizi çekin” dedi. Açıklamanın sonra slogan atarak bekleyişlerini sürdüren halkı polis kalkanlarla dağıttı.

9 Eylül 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız;firatnews.com