Bianet: Gezi Parkı nöbetine gazlı saldırı

Taksim Gezi Parkı’nın yıkımına yeniden başlanmasını engellemeye çalışan Taksim Parkı nöbetindekilere polis biber gazıyla müdahale etti.

nobet-saldiri1

Taksim Gezi Parkı’nın yıkılıp Topçu Kışlası adıyla AVM’ye dönüştürülmesi projesi için dün gece geç saatlerde yıkım girişiminin ardından başlayan Gezi Parkı nöbeti sürerken saat 13.30 sularında tekrar yıkım başladı. Nöbettekilerin yıkımı engellemek istemesi üzerine çevik kuvvet ekipleri biber gazı sıkarak insanlara saldırdı.

Çevik kuvvet ekipleri ile daha sonra zabıta yelekleri giyen sivil bir grup dozerlerin önüne barikat kurdu. Nöbettekiler yıkımın yasal olmadığını, ağaçların kesilmemesi gerektiğini yeri geldi sloganlarla yeri geldi çevik kuvvet ekiplerine tek tek söyleyerek anlatmaya çalıştı.

nobet-saldiri2

Çevik kuvvet ekipleri ise “Biz sizi korumak için buradayız” dedi ancak protestolar arttıkça gaz bombası ile saldırdı. Saldırılara rağmen grup dağılmadı.

En üstteki fotoğrafın çekildiği anlarda ise elinde biber gazı olan çevik kuvvet polisi insanların gözlerine, yüzlerine, vücutlarına doğrultarak biber gazı sıkıyordu. Öyle ki kendisi de düştü, kalktı ve gaz sıkmaya devam etti.

Bu sırada pek çok kişiyle birlikte benim de gözüme sıkılan biber gazı nedeniyle bu fotoğraftan sonraki yaklaşık on beş dakika gözlerimi açamadım. Benim durumumdaki pek çok insan gibi ben de etraftakilerin yardımıyla alandan biraz uzaklaştım; bir lise öğrencisi limon, süt, su, peçete vererek ve gözlerimin açılmasını beklerken yanımda olarak bana yardımcı oldu.

Çıktığı ağacı kurtardı

nobet-saldiri3

Gezi Parkı’nın Divan Oteli’ne bakan kısmında Asker Ocağı Caddesi boyunca devam eden duvarının kenarındaki ağaçlar yıkılmaya başladı. Dubarın bir kısmı yıkılır,  üç ağaç da kökünden sökülürken dozer bir su borusunun da patlamasına neden oldu.

Nöbettekilerden birinin çıktığı ağaç, yıkımdan kurtuldu.

nobet-saldiri4

Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Taksim Gezi Parkı’ndaki yıkımla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “Taksim Meydanı Yayalaştırma çalışması yüzde 70 oranında tamamlandı. Divan Oteli önünde tünel çalışması nedeniyle yol genişletme çalışması yapılıyor.

“Gezi Parkı’nın Divan Oteli tarafına bakan kısmında yaya geçişini engelleyen duvar yıkılıyor. Çalışma sırasında ağaç kesimi yapılmıyor.

“Duvar yıkımı ve yol genişletme çalışması nedeniyle dört adet ağaç sökülerek farklı bir yere taşınıyor. Çalışma kapsamında daha önce yıkılan yaya köprüsü de yeniden inşa ediliyor” denildi. (BK/HK)

Beyza Kural
28 Mayıs 2013

Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org