Bianet: “Gezi Parkı için nöbetteyiz”

Taksim Gezi Parkı’nda dün başlayan yıkım girişimi üzerine başlayan “Gezi Parkı nöbeti” sürüyor.

gezi-nobet

Taksim Gezi Parkı’nın yıkılıp Topçu Kışlası adıyla AVM’ye dönüştürülmesi projesi için dün gece geç saatlerde yıkım girişiminde bulunulması üzerine başlayan “Gezi Parkı nöbeti” devam ediyor.

Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği ile Taksim Dayanışması üyelerinin yanı sıra parkın yıkılmasına karşı çıkanlardan oluşan yaklaşık 70 kişi nöbette. Ağaçların arasında “Gezi Parkı İçin Nöbetteyiz”, “Parkımızı Vermiyoruz” pankartları var.Gece kurulan iki çadır etrafında, neler yapılacağına ilişkin toplantılar yapıyor, kepçeler hareketlendikçe onlar da hareketleniyor.

“Yıkım hukuksuz”

Gezi Parkı’nın Divan Oteli’ne bakan kısmında Asker Ocağı Caddesi boyunca bir dozer parkta yıkıma başladığı. İki ağaç söküldü, Gezi Parkı’nın duvarının bir kısmı yıkıldı. Taksim Gezi Parkı Derneği üyeleri yıkımı engellemeye çalıştı. Yıkım ekibindekiler, yaptıkları işin parkla ilgisi olmadığını, yolu genişlettiklerini söylediler.

Sosyal medyada yapılan çağrıyla Gezi Parkı’na insanların gelmesiyle dozer çekildi. Yaklaşık on beş kişi geceyi, geceyi burada geçirdi.

Bu sabah Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği ve Ayaspaşa Derneği, İstanbul 2 numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’na dilekçe vererek gece yapılan yıkımın hukuksuz olduğunu söyledi.

“Parkı yok eden, ağaçları kökünden söken bu çalışmalar kurulunuzca onaylanan imar planı tadilatına ve yol projesine uygun değil.

Dilekçede “Bilime, hukuka, yasalara, koruma ilkelerine aykırı olarak gerçekleştirildiği” vurgulanan yıkımın önlenip, tahribatın giderilmesi konusunda kurul göreve çağrıldı.

Bu sabah Gezi Parkı’na gelen zabıta ekipleri ise yıkımın devam edeceğini söyledi.

 

Okuldan, işten nöbete

Gece yapılan çağrı üzerine parka gelenlerden Mehmet Cenk Yörükoğlu sabah saatlerinde işe giden insanların da nöbete destek verdiğini, sabahtan itibaren yaklaşık 70 kişi nöbette olduklarını söyledi.

Gün içinde işe, okula gidenler ve gelenlerle bir dönüşüm başlamış durumda. “Nöbet ne kadar sürecek?” sorusu ise “Yıkım durana dek” diye cevaplanıyor. Bugün ise her hangi bir yıkım girişimi yaşanmadı.

Sosyal medyadaki çağrıyla bu sabah Gezi Parkı’na gelen üniversite öğrencileri Aslı Yıldız ve Deniz Bağlar Park’a sahip çıkılması gerektiğini “Beton dökülse daha mı iyi olacak?” sözleriyle anlattı. Gün içinde okula gidip, daha sonra nöbete devam edeceklerini belirttiler. (BK)

Beyza Kural
28 Mayıs 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org