Bianet: Vekil geldi, polis ve dozer çekildi

CHP Parti Meclisi üyesi Gülseren Onanç ve BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in Taksim Parkı yıkım alanına girip yıkım kararını istemeleri üzerine, dozerler ve polis çekildi. Akşam 19.00′da eylem çağrısı yapıldı.

bibergazi

Gezi Parkı’nın yıkım çalışmaları polis koruması/ saldırısı altında devam ederken Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi üyesi Gülseren Onanç ve  Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder Taksim Parkı Nöbeti’ndekilere desteğe geldi.

Polis barikatını aşıp çalışan dozerlerin önüne geçen Önder’e Onanç da katıldı. Önder dün gece başlayan yıkım müdahalesi boyunca parkı korumaya çalışan aktivistler gibi Koruma Kurulu’nun yıkım kararını görmek istedi.

Önder ve Onanç’ın yıkım alanından çıkmayı karar gelene kadar reddetmeleri üzerine dozerler çalışmayı bıraktı; polis ekipleri ise parktan çekildi.

Önder: Herkes gelirse yıkamazlar

sirrisureyya

Sırrı Süreyya Önder twitter’dan “Gezi Parkı’ndaki yıkımı kepçenin önüne durarak durdurduk. Herkes gelirse yıkamazlar” çağrısı yaptı.

Polis koruması altında yapılan yıkımda duvarın bir bölümü daha yıkıldı ve üç ağaç kökünden söküldü.

Gezi Parkı Nöbeti polisin çekilmesinin ardından alanı piknik yerine çevirme çağrısıyla devam ediyor. Park için akşam 19.00’da eylem çağrısı yapıldı. (BK/HK)

Beyza Kural
28 Mayıs 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org

Sırrı Süreyya Önder’in müdahalesi ve dozerin önüne geçtiği görüntüler: