habersoL: İçişleri Bakanı banttan yayın yapıyor ‘Orantılı güç kullandık’

İçişleri Bakanı Muammer Güler, son bir haftadır aynı cümlelerle, aynı açıklamayı yapıyor. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini yanıtlayan Güler daha önceki açıklamalarını seslendirerek, “polis orantılı güç kullanıyor” dedi.

muammer-guler

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı Muammer Güler, eylemlere yönelik polis müdahalelerinde “orantılı güç” kullanıldığını savundu. Güler buna karşın, polis hakkındaki şikayetlerin hassasiyetle incelendiğini ifade etti. Güler’in, son bir haftada aynı açıklamayı aynı cümlelerle defalarca yapmış olması dikkat çekti.

Güler, polisin eylemlere müdahale etmesi için mevzuatta yer alan şartları anlattı, “kamu düzenini bozan, temel hak ve özgürlükleri engelleyen ve kanuna aykırı olan eylemlere” müdahale edildiğini söyledi.

“Polise direnç gösterenlere karşı da ilgili mevzuatın verdiği yetkiyle, ancak orantılı biçimde güç kullanıldığı” yanıtını veren Güler, polis hakkındaki şikayetlere de değindi. Güler, “Soruşturma ve kovuşturmalar neticesinde ilgili personel hakkında gerekli idari ve adli işlem yapılmaktadır” dedi.

25 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; haber.sol.org.tr