Başka Haber: ‘Türkiye’de gazeteciler cezalandırılıyor’ New York Times

yavuz-baydarNew York Times’ta yer alan, Baydar’ın görevine son verilmesiyle ilgili, ‘Gazetecileri cezalandırmak, basın özgürlüğünü engellemek’ başlıklı makalede, ‘Sabah gazetesinin suçlu duruma düştüğü’ yazıldı.

İşte New York Times’dan Andrew Rosenthal imzalı o makale:

Sabah gazetesinde yazan Yavuz Baydar, “basın özgürlüğünün engellenmesinde medya holdinglerinin utanç verici rolü” ifadelerinin geçtiği yazısını New York Times’a gönderdiğinde, işini riske attığını biliyordu. Yavuz Baydar haklıydı.

Makalesini 19 Temmuz’da yayımlamamızdan birkaç gün sonra Yavuz Baydar’ın, ironik bir şekilde, ombudsman olarak görev yaptığı Sabah gazetesindeki işine son verildi.

Baydar’ın görevine son verilmesi karşısında dehşete düştük. Ancak bu haber, Yavuz Baydar’ın yazısında da belirttiği gibi, televizyon kanallarının, tüm İstanbullarının gördüğü ve pencerelerini açtıklarında seslerini duyabildikleri sivil ayaklanma yerine belgesel yayınladıkları (birisi penguenler hakkındaydı) gerçeğinin bir kez daha altını çizmiş oldu.

‘Türkiye’de yaşananlar iki kat trajik’

Yavuz Baydar yazısında, Türk medya patronlarının bankacılık ve inşaat gibi diğer sektörlerde servet sahibi olduklarını ve hükümet çizgisinde, zaman zaman da hükümet propagandası niteliğinde haberler karşılığında “büyük iyilikler” gördüğünü belirtmişti.

Baskıcı hükümetlerin ellerindeki aşırı güçle yapabilecekleri tek şeyi yaparak basını susturması her zaman trajiktir. Ancak bu durum, söz konusu olan Türkiye gibi Batı dünyası tarafından ciddiye alınmak isteyen ve eninde sonunda Avrupa Birliği üyesi olmak isteyen bir ülke olduğunda iki kat daha trajikleşiyor.

Türk hükümeti, İstanbul’daki Gezi Parkı’na korkunç bir şekilde aşırı tepki verdi. Şimdi, New York Times haberlerinin abonesi olan Sabah gazetesi de, aynı şekilde suçlu…

Çeviri: İnan Ketenciler

25 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; baskahaber.org