Fıratnews: Arınç ‘Yüzde 10 barajı kalkmayacak’

AKP Hükümeti’nin değişiklik paketinde seçim barajının düşmeyeceği ortaya çıktı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “barajı yüzde 10′da tutup ek tedbirlerle düzenlemeler yapılabilir. Biz yönetimde istikrarın olması için barajın muhafazasını düşünüyoruz” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bazı gazetelerin Ankara temsilcileriyle biraraya geldi.

AKP’nin üzerinde çalıştığı yasal değişiklikler paketinin son aşamada olduğunu belirten Arınç, Ekim ayından itibaren bazı yasal değişikliklerin gündeme geleceğini dile getirdi.

“Temsilde adaleti güçlendirecek adımlar atılmalı” diyen Arınç, buna karşın yüzde 10 barajının kalkmayacağını açıkladı. Arınç şöyle konuştu:

“Tercihli oy, ittifak veya dar bölge seçim sistemi olabilir mi diye kafa yorduk. Barajı yüzde 10’da tutup ek tedbirlerle temsilde adaleti sağlayacak düzenlemeler yapılabilir. Biz yönetimde istikrarın olması için barajın muhafazasını düşünüyoruz.”

‘BAŞKA ÇAREMİZ KALMADIĞI İÇİN BU YOLA GİRDİK’

Demokratikleşme adımlarının Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın başlattığı süreçle bağlantılı ele alınmasından rahatsız olduklarını ifade eden Arınç, “çok zor ve neticesinden yüzde yüz emin olmadığı bir işe başka bir çaremiz kalmadığı veya denenmesi gereken bir yol olarak bu yola girdik” dedi.

Sürecin bir an önce sonuçlanmasında fayda olduğunu söyledi.

25 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; firatnews.com