Cumhuriyet: ‘Başbakan ‘katlettik’ diyemiyor’

Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük, “Başbakan ‘katlettik’ diyemiyor” dedi.

ethem sarısülük

Gezi Parkı Direnişi’nde polis kurşunuyla yaşamını yitiren Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye’de dört kişi polise şiddet uygularken ölüyor. Twitter, Facebok’larla, dünyanın altını üstüne getiriyorlar, Mısır’da 53 kişi namaz kılarken öldürülüyor, dünya sessiz” sözlerine, “şaşırmadıklarını” belirterek “Halkın çocuklarının öldürülmesine pervasız yaklaşımının bir göstergesi” sözleriyle değerlendirdi.

Ethem’in ağabeyi Mustafa Sarısülük, Başbakan’ın “Polise şiddet uygularken öldüler” tümcesini “trajikomik” olarak nitelendirirken“Gerçekle hiç alakası yok. Şunu söylemesi gerekir ama beceremiyor, kibrinden olsa gerek, ‘biz bunları katlettik, halkın çocuklarını katlettik’ diyemiyor. Polise karşı şiddet uygulanırken öldüler diyerek masumane göstermeye çalışıyor. Bu kutsal ayda oruç tutuyor ama nasıl oruç tuttuğunu açıkçası bilmek gerekiyor. Her gün yalan söyleyerek, her gün gerçekleri gizleyerek oruç tutulmaz” diye konuştu.

Başbakan’ın kullandığı dile de işaret eden Mustafa Sarısülük,“Ölümleri önemsemiyor, küçümseyici tarzda yaklaşıyor. Halkın çocuklarının öldürülmesine pervasız yaklaşımının bir göstergesi. Gerçekleri görüp siyasal yaklaşımlar geliştireceğine tamamen kinci, halkın bunu hak ettiği, hatta katmerlisini hak ettiği yönünde sürekli açıklaması var. Fikri neyse zikri odur sözünde olduğu gibi. Halkların, çocukların katledilişine bu kadar küçümseyici bakıyorsa demek ki Başbakan’ın zikri hâlâ aynı” değerlendirmesini yaptı.

Kendisinin yeni yeni tweet kullanmaya başladığını anımsatan Mustafa Sarısülük, “Tweet yağmuru diyor. Bu sürece duyarlı olanlar Mısır sürecine de aynı duyarlılığı gösteriyorlar ama Başbakan gibi kendi çıkarları, kendinin nemalanması anlayışıyla değil. Tam tersine insani anlamda bir dramın yaşandığı yönündeki bir yaklaşımla. En azından ben öyle görüyorum. İki tarafı karşılaştırmak insani anlamda kahredici. Başbakan’ın açıklamaları siyasal aklını tamamen yitirdiğinin göstergesi” dedi.

20 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; cumhuriyet.com.tr