Cumhuriyet: ‘Her günüm cehennem’

Abdullah Cömert’in ailesi “Oğlumuzu polisler öldürdü. Gerekirse yeniden otopsi isteyeceğiz” dedi.

abdullah-comert-ailesi

Gezi Parkı Direnişi sırasında 3 Haziran’da Antakya’da öldürülen Abdullah Cömert ile ilgili soruşturmada, 48 gündür hiçbir fail yakalanamadı. Cömert’in babası Ali Edip Cömert, “Oğlumu polisler öldürdü. ‘Soruşturma sonuçları bugün yarın açıklanacak’ diyorlar. Açıklanmazsa gerekirse oğlumun mezarını açtırıp yeniden otopsi talebinde bulunacağız” dedi. Anne Hatice Cömert ise “Her günüm cehennem ateşi gibi. Oğlumun katilleri cezalandırılsa biraz olsun yüreğimize su serpilmiş olur” dedi.

Antakya’da 3 Haziran’da öldürülen Cömert, soruşturmasında bir arpa boyu yol gidilemedi. Cömert’in ölümüyle ilgili yapılan ilk açıklamada Cömert’in kimliği belirsiz kişilerce ateşli silahla vurularak öldürüldüğü belirtilirken Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Cömert’in sert bir cismin başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitirdiğini savunmuştu.

Katillerin bulunamaması acılı aileyi bir kez daha yıktı. Baba Cömert, “İlk etapta Abdullah eyleme katıldığı için yetkililerce suçlandı. Oğlum da gösterilerde yürüyen binlerce genç gibi demokrasi istedi. Elinde ne silah, ne sopa, ne pala vardı. Oğlum karıncayı bile incitmezdi. Oğlumuzu öldürenlerin polisler olduğu herkesçe biliniyor. ‘Soruşturma sonuçları bugün yarın açıklanacak’ diyorlar. Açıklanmazsa gerekirse oğlumun mezarını açtırıp yeniden otopsi talebinde bulunacağız. Çünkü çok çelişkili raporlarla karşılaşıyoruz. Allah hiç kimseye evlat acısı vermesin diye dua ediyorum. Ağlamaktan, göz pınarlarımız kurudu. Bizim istediğimiz tek şey, oğlumu katledenlerin bulunmasıdır. Benim oğlumdan ne istediler, niye öldürdüler? Suçu gösterilerde slogan atmak mı? Bütün gençleri mi öldürecekler” diye konuştu.

‘Katillerinin bulunması tek isteğim’

Sürekli gözyaşı döken anne Hatice Cömert ise “Hiçbir anne çocuğunun burnunun bile kanamasını istemez ama görüyoruz ki, anneler sürekli ağlatılıyor, masum çocukları öldürüyor. Benim acım ve üzüntüm kadar, Ali İsmail’in, Ethem’in, Mehmet’in ve daha başka bütün annelerin acıları ve üzüntüleri asla son bulmaz. Her günümüz cehennem ateşi gibi. Yüreğimiz yanıyor. Oğlumun geri gelmeyeceğini biliyorum ama onu öldürenlerin yanlarına bu kâr kalmamalı” dedi.

Adları yaşayacak

Hatay’ın Samandağ ilçesinde belediye meclisi, ilçe girişindeki Favvar Köprüsü’nün adını Ali İsmail Korkmaz Köprüsü, ilçe merkezindeki Oytun Alanı’nın adını da Abdullah Cömert Alanı olarak değiştirdi.

Mehmet Ali Solak
20 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; cumhuriyet.com.tr