Sendika.org: Vali Tuna’ya göre Ali İsmail’i öldüren “kesinlikle Türk polisi değil”

Ali İsmail Korkmaz’ın ölümünün ardından CNN Türk’e konuşan Eskişehir Valisi “kesinlikle Türk polisi yapmadı”, “Olay münferit” dedi ama fotoğraflar Vali Tuna’yı yalanlıyor.

yunusemrecaddesi

Bu fotoğraf Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüne neden olan saldırının gerçekleştiği Yunus Emre Caddesi’nde, saldırının yaşandığı 2 Haziran gecesi, saldırının gerçekleştiği Yunus Emre Caddesi’nde çekildi.

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, CNN Türk’te Nevşin Mengü’nün sunduğu ana haber bültenine bağlandı. Vali Tuna, Ali İsmail Korkmaz’ın ölümü ile ilgili Mengü’nün sorularını yanıtladı. Tuna, Mengü’nün “Bunu yapanlar kim?” sorusuna “Kesinlikle Türk polisi değil, bunu yapan bir takım kişiler” yanıtını verdi. Mengü, bu kişilerin kim olduğunun tespit edilemediğini söyleyen Vali Tuna’ya olayın olağanüstü bir durum olduğunu hatırlattı ve bunun üzerine Tuna, “Olayı genelleştirmeye çalışmayın o dönemde yaşanan hadiseleri biliyorsunuz” dedi.

Mengü’nün “O dönem gerginlik olması yaşananları meşrulaştırıyor mu?” sorusuna ise Gezi direnişi sürecinde Eskişehir’de de hadiseler olduğunu söyleyen vali, “Hatta aldığımız duyumlara göre kendi arkadaşlarına zarar verip ‘polis yaptı’ diyen göstericiler de oldu. Bu tür durumlar varken farklı bir görüntü vermeye çalışmayın” dedi.,

Kanıt olarak kullanılması gereken görüntülerin bozuk olduğunun söylendiğini belirtti. Vali Tuna, “43 görüntü var bunlardan biri bozuk olabilir” dedikten sonra “Bir kere şunu net koyalım olay münferit bir hadisedir, Eskişehir’in başka sokaklarında böyle olaylar yaşanmadı. O bölgede sivil şahıslar tarafından böyle bir eylem yapılmış bu gencimiz maalesef ona denk gelmiş” ifadelerini kullandı.

Bazı hastanelerin kabul etmediği doğru mu sorusuna ise “Kabul etmeme doğru değil, beyin kanaması geçirdiği üçüncü hastanede tespit edildi” dedi.

2 Haziran gecesi Yunus Emre Caddesi…

Vali “kesinlikle Türk polisi değil” hatta olaylar için “münferit” dese de  Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüne neden olan saldırının gerçekleştiği Yunus Emre Caddesi’nde, saldırının yaşandığı 2 Haziran gecesi çok sayıda polis vardı. Polis o cadde üzerinde eylem yapanlara gaz bombaları ve plastik mermi kullanarak saldırdı. Hatta Ali İsmail’in ölümüne neden olan saldırıyla aynı gece Caner Ertay adlı bir öğrenci yine Yunus Emre Caddesi üzerinde bir otoparkta önce çevik kuvvet polisleri ardından Terörle Mücadele Şubesi polisleri tarafından işkenceye uğramıştı.

10 Temmuz 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; sendika.org

 

    This post is also available in: İngilizce