Radikal: Müzeler konfederasyonundan Türkiye hükümetine çağrı

Aralarında Türkiye’den Salt’ın da bulunduğu Avrupa’daki altı müzeden kurulu L’Internationale konfederasyonu, Türkiye hükümetine diyalog çağrısında bulundu.

Polis şiddeti

L’Internationale’ın bildirisinde “meşru kamusal protestoların zorla bastırılmaya çalışılmasından” duyulan üzüntü dile getirildi.

Altı büyük Avrupa müze ve kurumundan oluşan L’Internationale konfederasyonu müze direktörleri, Türkiye için diyalog çağrısı yaptı. Hiyerarşik ve merkeziyetçi olmayan bir uluslararasıcılık üzerine kurulu olan L’Internationale, Türkiye’deki meşru kamusal protestoların zor kullanılarak bastırılmaya çalışmasından üzüntü duyduklarını dile getirdi. Türkiye’den Salt’ın bünyesinde bulunduğu Konfederasyon’un mesajı şöyle: ‘Farklı fikir ve bilgilerin paylaşılması ve desteklenmesini amaçlayan bir kültür kurumu olarak, Türkiye’deki meşru kamusal protestoların zor kullanılarak bastırılmaya çalışılmasından üzüntü duyuyoruz. Türkiye hükümetine, ortamı gerginleştirici ve kültür üreticilerini itibarsızlaştırmaya yönelik yaklaşımlar ile “dış mihraklar” gibi yersiz suçlamaları sona erdirme çağrısında bulunuyoruz. Hükümeti, ivedilikle geniş kesimlerden sivil toplum kuruluşlarıyla diyalog başlatmaya davet ediyoruz. Türkiye hükümetinin son aylarda kültür alanına ilişkin politikaları, sanatsal çeşitlilik ve kapasiteye ket vurmaktadır. Toplumsal, politik ve kültürel farklılıkların tartışıldığı, karşıt görüşlere saygı çerçevesinde fikir alışverişlerinin yürütüldüğü alanlar, sığ politik ortodoksi adına kaygı verici bir biçimde daraltılmıştır. Türkiye’nin saygın ve son derece tanınmış, kültür alanındaki bağımsız seslerinin kınama ve yargı yoluyla tacizlerle bastırılması, sanatsal programlara doğrudan müdahale edilmesi ve kamuya ait önemli kültür kurumlarının yenileme kisvesi altında kapatılmasını kabul edilemez buluyoruz. Türkiye hükümeti, ülkede son 10 yıl ve öncesinden bu yana gelişmekte olan çoksesli ve başarılı sanatsal faaliyetleri ciddi bir şekilde riske atmıştır. Söz konusu nedenlerle hükümeti, sanatsal özgürlük ilkesi ve kültür kurumlarının bağımsızlığını desteklemeye; karşılıklı güven sağlamak üzere yeni müzakere alanları açmaya çağırıyoruz.

Bart De Baere – Museum van Hedendaagse Kunst Antwerpen (M HKA, Antwerp, Belçika)

Zdenka Badovinac – Moderna Galerija (MG, Ljubljana, Slovenya)

Manuel Borja-Villel – Museo nacional centro de arte Reina Sofía (MNCARS, Madrid, İspanya)

Charles Esche – Van Abbemuseum (Eindhoven, Hollanda)

Vasif Kortun – SALT (Istanbul ve Ankara , Turkiye)

Bartomeu Marí – Museu d’art Contemporani de Barcelona (MACBA, Barselona, İspanya).’

18 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr