Radikal: Öğretmenlere ‘Gezi’ araştırması

Gezi eylemleriyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve YÖK’te kapsamlı inceleme başlatıldı. İl ve ilçe milli eğitim müdürlükleri eyleme katılan ve öğrencileri götüren öğretmenleri tespit için inceleme başlattı.

slogan

Taksim Gezi Parkı’nda başlayan ve tüm Türkiye ’ye yayılan eylemlerle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve YÖK’te kapsamlı inceleme başlatıldı. İl ve ilçe milli eğitim müdürlükleri okullarda eyleme katılan öğretmen ve öğrencileri eyleme götüren öğretmenleri tespit için incelemeye başladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın önceki gün yaptığı, “Çocuklarımızı, yavrularımızı emanet ettiğimiz okul müdürlerini araştırıyoruz. Biz onlara yavrularımızı emanet ettik, ilim öğrensinler diye. Birilerinin gösterilerine gönderin diye değil. Aynı şey üniversiteler için de geçerli. İmtihan günü gelmeyin, Gezi’ye gidin diyorlar. Tencere tava çalanlar, hava mı görmek istiyorsunuz. Buyurun size hava” açıklamasının ardından gözler MEB ve YÖK’e çevrildi.

İNCELEMELER TAŞRA ÜZERİNDEN 
Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatından bir inceleme yapılmazken il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde eyleme katılanların tespiti için “ihbar” beklenmeye başladı ve inceleme başladı. Eyleme katılan öğretmenler, öğrencileri eyleme gönderen öğretmenler, öğrencileri ile eyleme katılan öğretmenler ve okul yöneticileri inceleme kapsamında… Bazı özel okullarda “siyah giyme” eylemleri yapıldığı, bu eylemlerin de inceleme kapsamında olduğu öğrenildi.

SENDİKA ÇAĞRISIYLA İŞ BIRAKMA SUÇ DEĞİL
Sendikaların grev çağrılarına uyarak iş bırakma eylemlerine katılan ve sendikanın almış olduğu kararları uygulayan devlet memurlarına İLO sözleşmeleri ve mahkeme kararları dayanak gösterilerek ceza verilemiyor. Ancak il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin greve katılan öğretmenlerin listesini de istediği bildirildi.

Öte yandan YÖK’ün de özel bir talimat olmamasına karşın üniversitelerde eyleme katılan akademisyenlerle inceleme yaptığı bildirildi. Sınavları erteleyip eyleme katılmayı teşvik eden akademisyenler ile eyleme destek açıklamaları yapan akademisyenlerin de tespit edilmeye çalışıldığı kaydedildi.

18 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr