Bianet: Ali İsmail’in davasında neler yaşandı?

Eskişehir’deki Gezi Direnişi’nde 2 Haziran gecesi sivil polisler ve sivil şahıslarca dövüldükten sonra yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’ın katillerinin yargılandığı üçüncü duruşma Kayseri’de görüldü

63c69-ALIISMAIL

Eskişehir’de 2 Haziran 2013 gecesi sivil polisler ve polisten talimat alan esnaf tarafından darp edildikten sonra yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’ın faillerinin yargılandığı davanın üçüncü duruşması Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülüyor.

DEMİRTAŞ VE ÖNDER DURUŞMADA
Duruşmaya cumhurbaşkanlığı adayı HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ile HDP’li milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, İdris Baluken ve CHP’li İlhan Cihaner de izleyici olarak katılıyorlar. Gezi Parkı eylemleri sırasında yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş’ın ailesi de duruşmayı izleyenler arasında. Uluslararası Af Örgütünün gözlemcileri de duruşmada bulunuyorlar.

RAPORLAR OKUNUYOR
Heyet, TÜBİTAK ve Adli Tıp Kurumu ile yapılan yazışmalara henüz yanıt gelmediğini, bu raporların bir sonraki duruşmaya yetişmesinin beklendiğini belirterek duruşmayı açtı. Tutuklu ve tutuksuz tüm sanıkların hazır bulunduğu duruşmaya, Ali İsmail Korkmaz’ın otopsi raporu ile Korkmaz’ın darp edildikten sonra aldığı sağlık müdahaleleri ve tedavilere ilişkin Adli Tıp Raporu okunarak başlandı. Tutanağın satır satır okunduğu sırada Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz ve baba Şahap Korkmaz, otopside geçen ifadeler yüzünden salonu gözyaşları içinde terk ettiler. İlerleyen dakikalarda telefon görüşmelerine ilişkin bilirkişilerden istenen raporların değerlendirilmesi, olay tarihinde kolluk kuvvetlerinin kendi aralarında yaptığı telsiz görüşmelerinin açıklanması ve Eskişehir’de sürdürülen yargılama ve soruşturmalarla ilgili birleştirme tekliflerinin değerlendirilmesi bekleniyor.

BİRBİRLERİNİ ARAMIŞLAR

Duruşmada, TİB’den gelen HTS kayıtlarını incelemekle görevlendirilen uzmanların sunduğu bilirkişi raporları da okundu. Bilirkişiler, sanıkların kendi isimleri adına sahip oldukları tüm cep telefonu hatlarını inceleyerek, bu telefonlardan yapılan aramaları ve bu telefonların bulundukları konumları tespit etti. Bilirkişi raporları Korkmaz’ın darp edildiği tarihte şahısların cep telefonu hatlarının sinyal aldığı baz istasyonlarını tespit ederek, tüm sanıkların olay yerinde olduğunu saptadı. Raporlara göre sanık polis memurları kendi aralarında olay tarihinde pek çok telefon görüşmesi yaptı. Ayrıca polis sanıklar ile Ali İsmail Korkmaz’ı darp eden fırıncıların ortak telefonlaştığı kişiler olduğu görüldü.

HTS KAYITLARI: KORKMAZ ORADAYDI
Ali İsmail Korkmaz’ın kullandığı cep telefonuna ilişkin HTS kayıtları da açıklandı. Korkmaz’ın telefonunun olay gecesi 23.16 ila 23.48 saatleri arasında, Sanayi Sokağa yakın baz istasyonlarından sinyal aldığı belirlendi. Sanık avukatları önceki duruşmalarda, güvenlik kayıtlarında yer alan şahsın Ali İsmail Korkmaz olmadığını iddia etmiş, darp edilen kişinin Ali İsmail Korkmaz olup olmadığının tespiti için HTS kayıtlarının çıkarılmasını istemişlerdi.

‘SUÇU ORTAKLAŞA İŞLEDİLER’
HTS kayıtlarının, sanıklar arasındaki iletişimi ve işbirliğini ortaya koyarak, suçun birlikte işlendiğini gösterdiğini ifade ettiler. Korkmaz Ailesi Avukatları olay sonrasında irtibatınsa delillerin karartılmasına ilişkin olduğunu öne sürdüler. HTS kayıtlarına göre Şaban Gökpunar ve İsmail Koyuncu Ali Taran isimli bir şahısla, Gökpunar ve Ramazan Koyuncu Uğur Dingiz isimli bir şahısla ayrı ayrı zamanlarda telefon görüşmeleri yapıyorlar. Kayıtlara göre, Mevlüt Saldoğan ile Ramazan ve İsmail Koyuncu da farklı zamanlarda aynı şahıslarla telefonda görüşüyorlar. Korkmaz Ailesi avukatları bu durumu, “Doğrudan ve dolaylı olarak sanıkların birbirileriyle irtibat halinde olduğu ve bu irtibatın da delilleri karartmaya yönelik olduğu görüşündeyiz” ifadeleriyle yorumladılar. Avukatlar, HTS kayıtlarından Ali İsmail Korkmaz’a ait telefonun sinyallerine bakarak, Korkmaz’ın olay yerinde olup olmadığına ilişkin tartışmaların da dayanaksız kaldığını belirttiler.

KAN DONDURAN ANONSLAR
Korkmaz Ailesi avukatları, Eskişehir Emniyet Müdürlüğünden alınan, polis kuvvetleri arasında geçen telsiz kayıtlarına da değindiler. Olay günü Emniyet personeli arasında, “Çevik kuvvet, gözaltı yok sadece dağıtacağız,” “Dağıtacağız, dalacağız, süreceğiz” gibi ifadelerin kullanıldığının altı çizilirken, bu kayıtların Emniyetin güvenlik sağlama fiili ve göreviyle alakasız olduğu vurgulandı. Yetkili şahıslardan biri olduğu iddia edilen sanık polis Şaban Gökpunar’a telsizden, “Şaban timlerine sahip ol” dendiği belirtildi.

‘DİĞER POLİSLER DE TUTUKLANSIN’ TALEBİ
Tutuklu olmayan sanık polislerin de tutuklanmasını talep eden Avukat Ayhan Erdoğan, “Doğrudan kasıtla adam öldürme girişimine engel olmuyorlar ve olaya ihmali olarak katılıyorlar. Polisler kendilerine sorsak, görevlerinin halka saldırmak değil, halkı savunmak olduğunu söylerler. Ancak olay anında failin kimliğine bakmaksızın müdahale edip Ali İsmail’i korumaları gerekirdi. Hüseyin Engin ve Şaban Gökpunar TCK 83’e göre bu suça iştirak etmişlerdir. Bu suça bilfiil katılmışlardır” değerlendirmesini yaptı.

‘TAM KIVAMINDALAR!’
Korkmaz Ailesi avukatları özellikle olayların hemen öncesinde yapılan “Gazı kesiyoruz,” “Üstümüze çekelim dalacağız” anonslarına dikkati çektiler. “Sivilleri alacak mıyız?” sorusuna “Şimdi tam kıvamı, hepsini ara sokaklara dağıttık” yanıtının verildiğinin vurgulanmasıyla mahkeme salonundaki izleyiciler ve Korkmaz Ailesi sanıklara sert tepki gösterdiler.

KASTIN KANITI SAĞLIK RAPORU
Korkmaz Ailesi avukatları, sanık polis Mevlüt Saldoğan’ın olayın ardından aldığı sağlık raporunu da mahkeme heyetine sundular. Saldoğan’ın Ali İsmail Korkmaz’ı öldüresiye dövdükten sonra Yunus Emre Devlet Hastanesine gittiğini ve sağlık raporu aldığını kaydeden avukatlar, “Öyle bir hırs ve husumetle vurmuştur ki, Ali İsmail’in kafatasında çatlak meydana geldiği gibi, kendi ayağında da çatlak oluşmuştur. Sanık Ali İsmail’i dövdükten 2 saat sonra hastaneye başvurmuş ve sağlık raporu almıştır” diye konuştular. Saldoğan’ın suçunu kapatmak için müşteki rolü oynadığını ve gözaltına alınanlardan şikâyetçi olduğunu belirten avukatlar, sağlık raporunun kasten adam öldürmenin bir kanıtı olduğunu ifade ettiler.

YETKİSİNİ KULLANMIŞ

Katılan avukatlarının taleplerinin ardından beyan sırası sanıklara geldi. Ali İsmail Korkmaz’ı yerdeyken tekmelediği iddia edilen polis memuru Mevlüt Saldoğan, “Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanununun bana verdiği bedenen zor kullanma yetkisini kullandım” savunmasını yaparken, TÜBİTAK ve Adli Tıp Kurumu raporlarının henüz ortada olmadığını belirterek tahliyesini istedi. Fırıncılardan İsmail Koyuncu, “Esnaf olarak itibarımız zedelendi. Devlete karşı boynumuz kıldan ince. Bize ‘tut’ denmiş, biz de tutmuşuzdur” diye konuşurken, Ebubekir Harran ise HTS kayıtlarında diğer sanıklarla ortak görüşme yaptığı tespit edilen kişilerin kendisine iş teklif eden restoran sahipleri olduğunu öne sürdü. Sanık polis Şaban Gökpunar, olay günü telsiz taşımadığını, iddia edildiği gibi amir olmadığını öne sürerken, Yalçın Akbulut ise savunmasında, “TİB’den gelen rapor da o şahsın Ali İsmail Korkmaz olmadığını doğruluyor. Raporda benim orada olmadığım belirtiliyor. Benim içinde olduğum olaydaki şahıs da Ali İsmail Korkmaz değil zaten” ifadelerini kullandı.

‘EVDE UYUDUĞUNA İNANALIM MI?’
Sanık avukatlarının beyanları sırasında salonda gergin anlar yaşandı. Korkmaz’ın ölümünde hastane enfeksiyonunun rol oynamış olabileceğini iddia eden avukatlar, hazırlanan ilk Adli Tıp raporunda merdivenden yuvarlanma iddiasının dikkate alınmadığını belirttiler. Ebubekir Harran’ın avukatının, sanıkların öldürme kastıyla hareket etmiş olmaları durumunda eylemin süreklilik arz edeceğini “Kasıt unsuru olsaydı Ali İsmail Korkmaz olduğu iddia edilen kişi oradan kaçarak elini kolunu sallayarak uzaklaşamazdı” sözleriyle ifade etmesi salonda tepki yarattı. Avukatlar, Ali İsmail Korkmaz olduğu iddia edilen şahsın sivil sanıklarca yakalanmasınınsa CMK 90’a uygun olduğunu öne sürdüler. Salonun asıl tepkisini çeken isimse Mevlüt Saldoğan’ın avukatı Mutlu Karayılan oldu. Sanıkların Ali İsmail Korkmaz’ı darp ettiklerine ilişkin kesin, reddedilmeyecek bir kanıt olmadığını söyleyen Karayılan, tanıkların beyanlarının yanlı olduğunu ileri sürdü. Karayılan, müvekkili tarafından alınan sağlık raporunu, “Müvekkilim verdiği ifadede zaten ayağının rahatsız olduğunu söyledi. Bir kişi ayağı kırılacak kadar birinin yüzüne tekme atsa, karşı tarafta da mutlaka kırık veya çatlaklar olurdu” sözleriyle açıkladı. Korkmaz’ın hastanedeki ilk muayenesinde beyin kanaması geçirdiği yönünde bir bulgu olmadığını, 17 saatlik zaman diliminde başına başka bir şey gelmiş olabileceğini vurgulayan Karayılan, “Korkmaz’ın 17 saatlik zaman diliminde evde uyuduğuna neden inanalım? Başına nerede hangi iş geldi bilmiyoruz” dedi.

TUTUKLAMA VE SALIVERME YOK
Teknik bulguları ve bilirkişi raporlarını dinleyen mahkeme tutuklu sanıkların serbest bırakılması taleplerini reddederken, tutuksuz yargılanan sanıkların tutuklanmasına da gerek görmedi. HTS kayıtlarına göre, Ali İsmail Korkmaz’ın 2 Haziran gecesi görüştüğü şahısların Eskişehir’de dinlenmesi için talimat gönderilmesin, sanıkların ortak görüşme yaptığı kişilerin jandarma olup olmadığının tespiti için Eskişehir İl Jandarma Komutanlığına yazı yazılmasına karar verildi. Davanın bir sonraki duruşması 9 Ekim 2014 tarihinde, saat 09.30’da Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek

***

DİREN DENİZ SARI @Denizdirenn

15.14 Duruşma 9 Ekim saat 09.30′da görülecek.

15.08 Ara kararlar veriliyor. Eksik raporların tamamlanmasına, beyan için taraflara süre verilmesine, iki tanığa talimat yazılmasına Telefon kayıtlarında adı geçen Jandarma personelinin ne sebeple görüştüğünün tespitinin istenmesine, Hastane polisi dosyasının bu dosya ile birleştirilmesi talebine muvafakat verilmemesine, Tübitak’tan gelecek yazının beklenmesine, tutuklu sanıkların tutukluluğunun devamına, tutuksuz yargılanan sanıkların tutuklama talebinin reddine karar verildi.

14.41 Mah. Başkanı ara karar için 15 dakika ara verdi via @ApoUyan

14.40 Aile adına Av. Özlem Şen Abay:  “Her duruşma Av. Mutlu Karayılan beyanda bulunduğunda olay çıkıyor. Gerçeği söylemiyor ve ortamı geriyor.” via @Aliismaildavasi

14.38 Salondaki izleyicilerden biri bağırınca hakim duruşma salonundan çıkarmak istedi. Salonda bir gerginlik yaşanıyor via @DirenDSA

14.37 Av. Mutlu Karayılan ortalığı geriyor: “Sanki müvekkillerim organize olmuşlar da masum bir çocuğu dövmüşler.”

14.35 Sanık vekili Av.Mutlu Karayılan:
“#AliİsmailKorkmaz beyin kanaması da geçirmemiştir.Evde uyuduğuna neden inanalım belki başına birşey geldi”

14.34 Sanık vekili Av.Mutlu Karayılan:
“#AliİsmailKorkmaz beyin kanaması da geçirmemiştir.Evde uyuduğuna neden inanalım belki başına birşey geldi”

14.33 Sanık vekili Av. Karayılan: “Tanık beyanları taraflıdır. Mevlüt Saldoğan #AliİsmailKorkmaz a vurmadı, ayağıyla dürttü. Kafasında kırık yok”

14.28 Sanık vekili Av.Karayılan: “Sanıkların tutuklu kalması vicdanları yaralamaktadır.” via @Aliismaildavasi

14.26 Sanık Vekili: “Sanıklar #AliİsmailKorkmaz a orantılı şiddet uygulamışlardır. Yasal güç kullanımı vardır. O Ali İsmail de değildir.” via @Aliismaildavasi

14.25 Sanık vekilleri tutukluların 1 yıl tutuklu kalıp nasıl mağdur olduklarını anlatıyorlar.Neredeyse #AliİsmailKorkmaz ı suçlu ilan edecekler via @Aliismaildavasi

14.12 Sanık polis Şaban: “Telsiz konuşmasında geçen Şaban başka ilden gelen Şaban olabilir. Tahliyemi talep ediyorum.”

Sanık Polis Yalçın: “TİB raporuna göre o kişi #AliİsmailKorkmaz değildir. Beraatimi talep ediyorum.” via @Aliismaildavasi

14.10 Sanık Mevlüt Saldoğan: Tübitak ve Adli Tıp raporu 1 yıldır gelmedi bir baba-insan-polis olarak tahliyemi istiyorum. Mevlüt Saldoğan: 1 yıldır tutukluyum, tahliyemi talep ediyorum.

Sanık polis Mevlüt Saldoğan: “Ben sadece bana verilen emirler doğrultusunda zor kullanma yetkimi kullandım.”

Sanık İsmail: ”Polisle irtibatım yok, hatta dayak yedim. Köylü çocuğuyum, devlete saygım çok. Tut dediler tuttum. Tahliyemi istiyorum”

Sanık Ebubekir: ”Olay sonrası konuştuğum kişiler restauran sahibi olabilir, ortak tanıdığımız yok. Tahliyemi istiyorum”

Sanık Ramazan: ”Şakir bey jandarma komutanı. Savcı ifadeye çağırıyor diye aradı. Diğerini ‘hatırlamıyorum’ tahliyemi talep ediyorum.”

Sanık polis Şaban ”Telefonda konuştuğum kişiler jandarmadır. Olayla ilgili beni aradılar. Telsiz taşımam, amir değilim.Tahliyemi istiyorum”

14.05 Mevlüt Saldoğan söz aldı; Bir baba olarak, bir polis olarak namusum üzerine yemin ediyorum ki kimseyi kasten öldürmeye çalışmadım.

14.00 @AvGurkanKorkmaz konuşuyor. “Umarız artık bu delilerden sonra polis Yalçın’ı da tutuklarsınız”  Gezi sürecinde katledilen evlatlarımızın duruşmalarına hiçbir şekilde isyan etmedik, bugünkü isyanımıza dediniz ki artık isyanınıza tutunak tutacağım, aynı şekilde burada sırıtan sanıklar ve sanık avukatlarına da sabretme sınırınız sona erer. Bizim ve kamuoyunun vicdanlarımızı rahatlatmanız için tutuksuz sanıkların tutuklanmasını talep ediyorum via @seldalkan

13.58 @AvAyhanErdogan Telsiz kayıtlarındaki görüşmelere istinaden tutuksuz yargılananlar da tutuklanmalıdır. Tutuksuz sanıkların 83′e göre tutuklanmalarını talep ediyoruz dedi ve salondan alkış aldı. Mah. başkanı burası mahkeme alkış yok diyerek uyardı.

13.57 Ailenin avukatlarının ortak beyanları bitti. Salondakiler alkışlamaya başladı. @Aliismaildavasi

13.55 @AvAyhanErdogan Bir polisin görevi halka saldırmak değildir. #AliİsmailKorkmaz’ı asıl polisin korumasi gerekirdi..

13.53 @AvAyhanErdogan Polisler arasındaki telsz görşmeleri halkın güvenliğini sağlmaya dönük değildir. Kayıtlarda savaş terimlri kullanılmaktdır.

13.53 @AvAyhanErdogan : Türkiye tarihin en yoğun baskılı yönetimlerinden birinden geçiyor. İktidar polsi hlka karşı kontra gücü olarak kullaniyor

13.51 Av. Pınar Çelik Arpacı polis Mevlüt Saldoğan’ın Ali İsmail’i  döverken yaralanan ayağı için aldığı raporu mahkemeye sundu.

13.50 Emel Korkmaz,  Mevlut Saldoğan’a dönerek: Ayağın kopaydı.. dedi. @ApoUyan

13.49 Müdahil Avukat: Harman Ekmek Fırını kamera kayıtlarının bilirkişi Serkan Uğurluoğlu elindeyken 2 kere formatlandığı saptanmıştır. @AvGurkanKorkmaz

13.47 Müdahil Avukatı; Mevlüt Saldoğan öyle şiddetli tekmelemiş ki, rapora göre ayağında çatlak oluşmuş, kasten adam öldürmek istediği anlaşılıyor @AvGurkanKorkmaz

13.47 Emel Korkmaz; Mevlüt Saldoğan öyle şiddetli vurmuş ki oğluma kendi ayağına rapor almış, keşke ayağın kopsaydı..@AvGurkanKorkmaz

13.46 Diğer müdahil vekili: Mevlüt Saldoğan o kadar şiddetli vurmuştur ki Ali İsmail’e, kendi ayağı da zarar görmüş ve rapor almıştır.@AvGurkanKorkmaz

13.45 Av. Mehmet Ü. Erdem; Telefon görüşmeleri ve sonrasında fırının kamera kayıtlarının silinmesi; delilleri de ortaklaşa karartmaya çalışmışlar.

13.42  Avukat: Bu konuşmalar yargı sürecine müdahale oldugunu belgeliyor, suç duyurusunda bulunacağız. Polis ve milletvekili arasındaki görüşme davanın gidişatını değiştirmeye ve delileri karartmaya dönüktür.@AvGurkanKorkmaz

13.40 Anne Emel Korkmaz; ne yaptı ailenizden birine mi tecavüz etti? Yeter artık hakim bey dayanamıyorum dedi. Emel anne ağlamaya başladı. Emel Korkmaz: Hakim bey siz dayanabilir misiniz? Avukat: Telsiz görüşmelerinde emniyet müdürünün, “Şaban timine sahip çık” dediği görülmektedir. Polis düşmanca, hasmene tutum içerisindedir.Polis Mevlüt Saldoğan’ın 23 Ağustos’ta AKP Batman Milletvekili Ziver Özdemir’le görüştüğü anlaşılmaktadır. Tutuklandığı gün de görüşülmüştür.@AvGurkanKorkmaz

13.35 Av. Mehmet Vakut Polat: Öğleden önce okunan HTS kayıtlarından sanıkların olay yerinde oldukları açıktır. Bu kayıtlara göre sanıklar birbirleriyle irtibat halindedir, birlikte hareket etmişlerdir, ve hepsi olay anında olay yerindedir. via @AvGurkanKorkmaz

13.34 Av. Mehmet Vakur Polat: Sanıkların telefon görüşmesi kayıtları olaydan sonra delilleri karartmaya çalıştıklarını ispatlamaktadır.

13.32 Müdahil Vekili: Otopsi raporuna bir diyeceğimiz yok, ihtisas dairesi raporunda kemik kırıklarının ölüme etkisinin orta derecede olduğu ve kullanılan ilaçların ölüme katkısı olduğu yönündeki tespitlere itiraz ediyoruz. @AvGurkanKorkmaz

13.30 Mahkeme Başkanı: Tüm talepleri alacağız sonrasında taleplerin hepsini sonra karara bağlayacağız. Avukatlarımız; İddia makamının Eskişehir’deki dosyanın birleştirilmesine gerek görülmediği kararına bizde katılıyoruz via @AvGurkanKorkmaz

13.26 Duruşmada rapor okunduğu için avukatların isimleri zabta geçirilemedi. Şu anda avukatlar isimlerini ekletiyorlar. via @AvGurkanKorkmaz

13.18 Sanıklar jandarma eşliğinde salona geldi. Duruşma başlamak üzere via @DirenDSA

12.03 Duruşmaya ara verildi. Ali İsmail’in dayısı; “gelin beni de öldürün katiller” diye bağırıyor. via @seldalkan

12.00 Ali İsmail’in katillerinin yargılandığı davaya 13:15′e kadar ara verildi via @ApoUyan

11.59 Ali İsmail Korkmaz’ın gittiği hastanedeki polisinde Kayseri’deki dosyaya eklenmesine ilişkin talep okunuyor. via @AvGurkanKorkmaz

11.39 Sırrı Süreyya ailelerin yanına gelip annelerle tek tek selamlaştı via @ApoUyan

11.35 Raporlar okunduktan sonra ara verilecek. Sonra taraflar raporlara beyanlarını sunacaklar. via @Aliismaildavasi

11.24 Raporların okunması ile olayı örtbas etmek isteyen polis,doktor,bilirkişi ve milletvekili ilişkileri tek tek açığa çıkıyor. via @Aliismaildavasi

11.18 Güvenlik kamera çözümlemeleri okunuyor. Kamera kayıtlarından #AliİsmailKorkmaz’ın saat kaçta dakika dakika nerede olduğu tespit ediliyor. via @AvGurkanKorkmaz

11.10 Olay yerindeki Beşik Otel de keşif yapıldığı ve otelin sokağı gören iki güvenlik kamerası olduğu tespit edilmiş. Bilirkişi  Raporu: Olayın olduğu tarihte Beşik Otel’de herhangi bir elektrik kesintisi olup olmadığı  tespit edilememiştir. via @DirenDSA

11.08 Daha önce dosyaya sunulan tüm bilirkişi raporları tek tek okunuyor. Usulen duruşmada okunması gerekiyor dosyaya giren her şeyin. via @ApoUyan

11.00 Görüntü eşleştirme ile kimlik tespiti için görüntülerin hangi kalite ve nitelikte olması gerektiğine ilişkin rapor okundu. Güvenlik kamerasının çözünürlüğü düşük olduğu için görüntü eşleştirme yapılamamış. via @DirenDSA

10.50 Telefon kayıtları Mevlüt Saldoğan’ın orada (olay yeri) olduğunu teyit etmiş oldu. via @AvGurkanKorkmaz

10.48 Sanıkların olay günü ve ertesinde birbirleriyle de telefon görüşmeleri gerçekleştirdikleri tespit edildi. via @AvGurkanKorkmaz

10.45 Son tekmeyi vuran Mevlut Saldoğan’ın çok sayıda cep telefonu var… via @ApoUyan

10.44 Sanıkların olay günü ve ertesinde birbirleriyle de telefon görüşmeleri var.. via @ApoUyan

10.40 Okunan bilirkişi raporuna göre tüm sanıkların ortak telefon görüşmeleri mevcut. Baz istasyonu hareketlerinden GSM hat kullanan sanıkların nerede olduklarının hepsi tespit edilmiş.via @AvGurkanKorkmaz

10.37 Yargılama aşamasında TİB’den gelen telefon görüşme tutanakların okunmasına geçildi. via @AvGurkanKorkmaz

10.31 Fırının güvenlik kamerasındaki görüntüler 2 kez silinmiş daha sonra jandarmada görüntüler kurtarılmıştı via@ApoUyan

10.30 Eskişehirde dinlenen tanıklardan birisi polislere güvenlik kamerası görüntüleri üzerinde ileri geri gitmesini öğrettiğini anlatmış. via @ApoUyan

10.25 Eskişehir’de talimat ile alınan tanık ifadeleri okunmaya başladı. via @AvGurkanKorkmaz

10.20 Adli Tıp raporu #AliİsmailKorkmaz’ın kalbinin kaç gram olduğunu yazıyor.. via @Aliismaildavasi

10.17 Sanık avukatı Yahya Ünaldı, Ali İsmail’in ağabeyi Gürkan Korkmaz’ın sınıf arkadaşı ise sırıtarak elindeki telefonu kurcalıyor.. via @seldalkan

10.15 Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan da otopsi detaylarına dayanamadı, salon dışına çıkarıldı. via @seldalkan

10.05 Ali ismail’i hiç tanımayan, salonda izleyici olarak bulunan ve gezi’de evlatlarını yitiren aileler otopsi detaylarını ağlayarak dinliyor.. via @seldalkan

09.58 Sanıklardan biri diğerlerinden ayrı oturtuluyor. Bu durum sanıklar arasında çelişki olduğunu ve muhtemel bir gelişme olacağını düşündürüyor. via @Aliismaildavasi

09.56 Otopsi raporu “kafa travması meydana gelmeseydi ölüm olmazdı” diyor.
Yani kalp ilacı nedeniyle ölüm olduğu iddiası çürüdü. via @Aliismaildavasi

“Kayseri: Halk Ali İsmail’in davasının görüldüğü adliyeye yürüyor ”

via@yarinhaber

**Eskişehir’deki Gezi Parkı eylemleri sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz ile ilgili davanın üçüncü duruşması Kayseri’de yapılıyor. Anne Emel Korkmaz, duruşmaya Ali İsmail dövmesi ve kolyesiyle geldi.”

ajanslar

09:52 / Kayseri “Kişinin ölümünün kafa travması sonucu meydana gelen beyin kanaması sebebiyle gerçekleştiği kanaatindeyiz”

09:50 /Kayseri “Ali İsmail Korkmaz’ın  duruşması başladı. Otopsi raporu okunuyor.”

“Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreya Önder duruşma salonuna girdi”

via@seldalkan

***

NE OLMUŞTU?

Eskişehir’deki Gezi direnişinde 2 Haziran 2013 gecesi polis ve sivillerin de arasında olduğu bir grup tarafından dövülen ve 38 gün komada kaldıktan sonra 10 Temmuz’da yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz, katledildi…

“KARAKOLA GİT İFADENİ VER, SONRA TEDAVİYE GEL”
19 yaşındaki Ali İsmail Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümü öğrencisiydi. Geçtiğimiz yıl Gezi Direnişi’ne destek için Eskişehir’de yapılan yürüyüşe katıldı. 2 Haziran’ı 3 Haziran’a bağlayan gece sokakta sivil ve polis kişilerce dövüldü. Saldırı sonrası gittiği Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde görev yapan Dr. Hasan Gülcü  “karakola git, ifadeni ver öyle gel” dedi. Ertesi sabah yinelenen cevap üzerine  ifade veren Ali İsmail, ifade sonrası gittiği Eskişehir Devlet Hastanesi’nden “beyin kanaması” teşhisiyle Osmangazi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi. 38 gün yoğun bakımda kalan Korkmaz 10 Temmuz 2013′te hayatını kaybetti.

 

Doğu Eroğlu

14 Temmuz 2014

Haberin kaynağı için tıklayın; birgun.net