Bianet: “Akif Beki Gösteri Hakkından Habersiz”

polis_büyük

ÇHD Başkanı Kozağaçlı, YÖK’ü protesto eden öğrencilere sert müdahalede bulunan polisi “Kabul edelim ki öğrenciler Başbakanlığı basmasına polisin yol vermeyeceğini bilmeliydi” sözleriyle meşrulaştıran Radikal yazarı Beki için “Gösteri hakkının özünü anlamamış. Çünkü muhalefetlerini sokak aracılığıyla yürütmediler” dedi.

“Polis memuru olduğu günden beri adam dövmüş, yaralamış, öldürmüş ama hiç ceza almamış. Cezalandırılmayacaklarına dair bir bilinçleri var. Bu alt kültür değişmedikçe polisler böyle davranmaya devam edecek.”

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın önceki gün (5 Aralık) rektörlerle yaptığı Dolmabahçe toplantısını protesto etmek isteyen öğrencilere “orantısız güç” uygulayabilmesini böyle açıkladı.

“Emniyet ve şube müdürlerinin çoğu mesleki yeterliliğe sahip değil. Ellerine silah, gaz tüpü ve cop verdikleri 20′li yaşlardaki çevik kuvvet polislerini sevk ve idare edecek çapta ve eğitimde değiller. Zaten en başta bu nedenle görevden alınmaları gerekiyor. Polis memurlarını harekete geçiren şey emir. Bu emir de ‘Toplantıyı dağıtın’ şeklinde oluyor. Bu emirden sonraki vahşeti tercih etmiyorlardır denilemez…

“İstanbul gibi bir kentin kolluğunu yönetecek kişinin bu 20′li yaşlarındaki çevik kuvvet memurlarına sevk ve idareden aciz olduğunu dikkate almak gerekiyor. Çünkü diyor ki ‘Ben öyle emir vermedim. Arada çürük elma var.’ İşte bunlar mesleki yetersizliğin açıklamaları…”

“Önce cezasızlık ortadan kaldırılmalı”

Başbakanın eski basın danışmanı Radikal yazarı Akif Beki‘nin bugünkü yazısında bir kadın öğrencinin de bebeğini kaybetmesine neden olan polis müdahalesine ilişkin ”Kabul edelim ki öğrenci arkadaşlarımız da Başbakanlıktaki bir toplantıyı basmalarına polisin yol vermeyeceğini bilmeliydi. Umarım bir dahaki sefere yol kesip toplantı basmak yerine slogan atıp bildiri okumayı tercih ederler” şeklindeki sözlerine Kozağaçlı şöyle yanıt verdi:

“Toplantı ve gösteri hakkının özünü anlamamış. Bunu yol kesmek gibi görüyor. Cemil Çiçek de ‘gösteriyi bizim gösterdiğimiz yerde yapın’ diyor. Yani bu Çiçek’in bir etkinliği mi? İnsanlar gösterileri, etkili olacağını düşündükleri yerde yapacaklar. Zaten bu hakkın özü bu.  Bunu kavrayamıyorlar. Çünkü mensup oldukları siyasetin demokratik geleneği yok. Bu güne kadarki muhalefetlerin de sokak aracılığıyla yürütmediler. O yüzden böyle bir kültüre de sahip değiller.”

“Amirler her durumda ihmale iştirak ederler”

Polislerin kasklarının numaralandırılmasının önemli olduğunu ancak öncelikli olarak polislere yönelik “cezasızlığın ortadan kaldırılması” gerektiğini söyleyen Kozağaçlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün hala 1 Mayıs’tan tek bir memur bile cezalandırılmamışsa numara koysanız ne olur. Polis cezalandırılmayacağını biliyor. Çünkü bunu deneyimle görmüş; polis memuru olduğundan beri adam dövmüş, yaralamış, öldürmüş ama hiç ceza almamış. Cezalandırılmayacaklarına dair bir bilinçleri var. Bu alt kültür değişmedikçe polisler böyle davranmaya devam edecek.

Çünkü şiddeti uygulayan kolluk memuruyla amiri arasındaki fiziksel mesafe de teknolojik mesafe de çok kısadır. Dolayısıyla kolluk memurlarının her ihmalinde amirlerinin de iştirak ettiği aşikardır. (BT)

11 Temmuz 2014
Berivan Tapan

Haberin devamı için tıklayınız; Bianet.org