Evrensel: Başbakandan Tarsuslulara Gezi davası

basbakandan-tarsuslulara-gezi-davasica45a7ba20a49c6e4b7c

Tarsus’ta, Gezi Parkı eylemlerine katılan, aralarında siyasi parti, dernek ve sendika başkanlarının da bulunduğu toplam 37 kişi hakkında Başbakanın şikayetiyle dava açıldı.

İddianamede 31 gün boyunca gerçekleşen eylemlerin içeriğine dair özetler, atılan sloganlar, taşınan dövizler davanın açılmasına gerekçe olarak gösteriliyor. Sloganların ve dövizlerin bazılarında Başbakan’a hakaret edildiği iddia edilerek video kayıtları da ‘delil’ olarak gösteriliyor.

Hakkında dava açılan 37 kişiden biri de Emek Partisi Genel Yönetim Kurulu üyesi Halil İmrek. İddianamede İmrek hakkında “Bakmayın Tayyip Erdoğan’ın kuyruğunu dik tutmasına, halk onun karizmasını çizdi” cümlesiyle Başbakana hakaret ettiği iddia ediliyor.

İddianamede Musa Ülke adlı vatandaşın Emek Partisi Tarsus İlçe Örgütü yöneticisi olduğu belirtiliyor. Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan Emek Partisi Tarsus İlçe Başkanı Burak Şefkat “Bu arkadaşın partimizle hiçbir ilgisi yoktur. Genel kurulumuza dahi katılmamıştır. Özensiz ve üstün körü ve hedefi Gezi olan bir iddianame oluşturulduğu belli oluyor” dedi.

Hakkında dava açılan 37 kişi, 30 Eylül 2014 Tarsus 2.Asliye Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıkacak.

İsa Artar 

22 Haziran 2014 
Haberin kaynağı için tıklayın; evrensel.net