Bianet: Amasya ”Gezici”leri yarım saatte 100 kişi oldu

amasya

Amasya’da parkın yerine akaryakıt yapımı için başlanan ağaç kesimini durduran ve nöbete başlayan Amasya Dayanışması’ndan Hamza Yılmaz anlattı.

Amasya halkı parklarının yerine akaryakıt istasyonu yapılmasına karşı dün geceden beri direniyor.

Ağaçların yedi sekiz buldozere kesildiğini camdan gören mahallelinin haber vermesiyle yarım saat içinde parka 100 kişi toplanarak kesimi durdurdu.

Toplananlar fiili ve hukuki mücadeleyi yürütmek adına hemen Amasya Dayanışması’nı kurdu.

Yaklaşık 130 ağacın olduğu parkta 25 ağaç kesildi. Şu anda pakın etrafında polis ve çevik kuvvet ekibi geliyor.

Amasya Barosu, Türkiye Cumhuriyeti Demir Yollarına (TCDD) ait araziyi kiralayan akaryakıt şirketinin ruhsat iznine kamu yararına aykırı gerekçesiyle dava açacak.

“Önce ne olduğunu anlayamadık”

amasya2

bianet’e konuşan Amasya Dayanışması’ndan Hamza Yılmaz, parktan direniş çıkartan süreci şöyle anlattı:

“Parkın 200 metre yakınında oturmama rağmen akaryakıt olacağını bilmiyorduk. Pazar günü parkın önünden geçerken parkın insan boyunca demirlerle inşaat alanına çevrildiğini gördük. Mahalleli olarak araştırmaya başladık. Belediyeden kimse konuyla ilgili bilgi vermedi.

“Dün akşam da saat 8′de parkın karşısında oturanlardan biri 7 8 araçla ağaçları kestiklerini görünce haber verdi. Saat 8:30 gibi parka yetiştiğimde 100′ü aşkın kişi toplanmıştı. Ağaç kesimini durdurduk. 25 ağacı kesebildiler.

“Bu sırada polislerden biri havaya üç el ateş etti. Sonra sağduyumuzla gerginliğin büyümesini önledik. Mahalleli kendi aramızda hukuki ve fiili mücadeleyi yürütmek için Amasya Dayanışmasını’nı oluşturduk. Şimdiye kadar ne belediyeden ne de söz konusu şirketten kimse buraya gelmedi.

“Gezi neyse bu park da o”

Yılmaz, Amasya’nın son yeşil alanlarından biri olan park için “İstanbullular için Gezi neyse, bizim için de bu park böyle” diyor.

“Biz haftasonları semaverimizi böreğimizi alıp bu parka pikniğe gidiyoruz. Tek yeşil alanımız burası. Bütün ağaçları rant için kesip sonra ağaç dikiyoruz diyorlar. Ben şimdi ağacın gölgesinde oturmak için senin diktiğin ağacın 30 yıl büyümesini mi bekleyeceğim? Bu parka balta vurdurmayacağız.”

Baro dava açacak

Amasya Baro Başkanı Ahmet Melik Derindere, altı yıl önce imar planının Belediye Meclisi’nde geçtiğini hatırlatarak şu anda imar planına karşı dava açılamayacağını ancak şirkete verilen izin ruhsatına karşı kamu yararına aykırı olduğu gerekçesiyle dava açacaklarını söyledi.

Derindere, söz konusu şirket ile görüşülerek de bu projenin engellenebileceğini belirtti.

Nilay Vardar
4 Haziran 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org