habersoL: Ali İsmail davasında ihbar mektubu, “Talimatı o müdür verdi”

talimat3

Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesi davasına bakan mahkemeye bir ihbar mektubu gönderildi. Polis olduğunu iddia eden kişi, olay günü sivillere talimatı veren kişinin Eskişehir İl Emniyet Müdür Müdür Yardımcısı Mustafa Aygün olduğunu iddia etti.

Ali İsmail Korkmaz cinayeti davasına bakan mahkemeye bir ihbar mektubu gönderildi. Polis memuru olduğunu iddia eden ihbarcı, Eskişehir İl Emniyet Müdür Müdür Yardımcısı Mustafa Aygün’ün cinayetle doğrudan bağlantılı olduğunu iddia etti.

Ali İsmail Korkmaz’ın Gezi direnişi protestolarına katıldığı 2 Haziran gecesi girdiği bir ara sokakta polisler ve polislerden talimat alan bir grup sivil tarafından dövülerek öldürülmesine ilişkin davada yeni bir gelişme yaşandı. Davaya bakan Kayseri 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne 12 Şubat günü bir ihbar mektubu ulaştı.

İhbarcı, Şubat ayında gönderdiği mektupta, can güvenliğinden endişe ettiği için ismini açıklamayacağını kaydetti ve “olayın olduğu sırada ve yerde görevli” olduğunu söylediği Mustafa Aygün hakkında çeşitli iddialarda bulundu.

‘Sivillere talimatı o verdi’

Mektupta, Ali İsmail’in öldürüldüğü gün olay yerinden sorumlu olan Aygün’ün, sivil polisleri ara sokaklara dağıtarak göstericilerin canına okunması için talimat verdiği ileri sürüldü. “Arkadaşları dövüp suçu polise atmak istemiş olabilir” sözleriyle büyük tepki çeken Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’yı yanıltan kişinin Aygün olduğu ileri sürülen mektupta, Emniyet Müdür Yardımcısının bu nedenle görevinden alındığı iddia edildi. İhbarcı, Aygün görevinden alındığında bazı gazetelerde öğrencileri coplarken fotoğraflarının yayımlandığı hatırlatarak şunları kaydetti:

“Bu müdürün en son olarak iki hafta önce Eskişehir Emniyet Müdürlüğü’nden sessiz sedasız Eskişehir Polis Okula, genel müdürlük emriyle tayini çıkarılmıştır. Tayini çıktığında yerel gazetelerden birkaçında çıkan fotoğraf dikkatlerden kaçtı. Fotoğraf bu müdürün öğrencileri coplarkenki fotoğrafıydı. Bu, müdürün onlarca fotoğrafından birisi. Bu müdür Ali İsmail Korkmaz’ın öldüğü olay günü ve yerinden sorumlu müdürdü. Telsizden terör şubesi memurlarına acil cop dağıtılsın diye bas bas bağıran müdürüdür. Telsiz kayıtlarına bakıldığında net bir şekilde görülür. Bu telsize yansıyan kısmıdır. Ayrıca telsiz dışında, sivil görevlileri ara sokaklara dağılarak göstericilerin canına okunmasını isteyen de kendisidir.

‘Vali Tuna’yı yanılttı’

Bu müdür aynı zamanda Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın CNN Türk’te yayınlanan canlı yayında Ali İsmail Korkmaz’ın arkadaşları tarafından provokasyon için dövüldüğü bilgisini Vali beye veren kişidir. Böylelikle Vali beyi de yanıltıp, yanlış bilgilendirme yapıp manipülasyon yapmıştır. Bu canlı yayın sonrasında tartışmalar olunca iş ortaya çıkmış ve Vali tarafından görevinden alınmıştır. Sayın Vali bu yanıltmayı, bu konu hakkında soruşturma yapan müfettişlere de açıklamıştır.

Eskişehir’de yetkililer bu durumları bildikleri halde gerekli soruşturmalar yapılmamıştır. Ali İsmail’in olayında coplayın emrini verenlerin sorumluluğu bulunmamakta mıdır? Polis memuru arkadaşlarımız yargılanıyor da bu emri veren, en başta elinde copla onu bunu döven müdürün sorumluluğu yok mu? Kayseri’deki davada asıl sorumlular gözden kaçırılmaktadır.”

Elif Örnek
4 Haziran 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; haber.sol.org.tr