Bianet: Hasan Ferit’i “intikam” diyerek öldürdüler

hbuyuk

Hasan Ferit Gedik’i öldürmekle yargılanan sanıkların iddianamedeki telefon konuşmalarında, “kan, kin, nefret, intikam” kelimeleri yer alıyor. İddianameye göre, Gedik’te yapılan incelemede hiçbir silah izine rastlanmadı.

İstanbul Maltepe ilçesindeki Gülsuyu mahallesinde 29 Eylül 2013’te vurulan Hasan Ferit Gedik’le ilgili iddianamede sanıkların telefon konuşmaları da yer alıyor. Telefon tapelerine göre, sanıklar silahlı saldırı öncesi birbirlerine “kan, kin, nefret, intikam” diyor.

İddianamede,  Emniyet Genel Müdürlüğü, Kriminal Daire Başkanlığı’nın 13 Kasım 2013 tarihli ekspertiz raporu da yer alıyor.

Rapora göre, “Hasan Ferit Gedik’in alınan el svaplarında atış artığına rastlanılmadı.” Bu raporla, Gedik’in üzerinde silah olduğuna dair bir kanıtın olmadığı da iddianamede yer aldı.

Savcı Nihat Demir’in hazırladığı iddianame, Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 20 Mayıs’ta kabul edilmişti.

Bir gün önce de silahlı saldırı

İddianamede olay şöyle anlatılıyor:

“Maltepe İlçesi, Gülsuyu Mahallesi halkının “siyasiler” olarak adlandırdıkları şahıslar ile şüpheliler arasında meydana gelen eylemler sonrasında, “siyasiler” olarak tabir edilen şahısların zaman zaman “mahalle içerisinde çete istemiyoruz” diyerek slogan atıp yürüyüşe geçtikleri…”

“28 Ekim 2013, saat 21:30 sıralarında, Maltepe İlçesi, Çeşmebaşı yokuşu’nda 50-60 kişilik grubun bu şekilde yürümeye başladığı, (sanık) Aytekin Turan’ın evinin önünden geçerken Turan’ın kalabalık üzerine silahla ateş ettiği, yürüyüş grubu içerisinde bulunan üç şahsın silahla yaralandığı ve A.T.’nin olay yerinden uzaklaşarak kaçtığı…”

“El bombalarıyla geziyoruz”

“Olaydan bir gün sonra (sanık) Zafer Turan’ın 29 Ekim 2013 günü saat 13:52’de Doğukan Çep’ı aradığı görüşmede ‘Geziyoz içiyoz, kan kin nefret, anladın mı, intikam. El bombalarıyla keleşlerle geziyoruz’ diyerek siyasiler olarak tabir edilen şahıslarla aralarındaki husumeti ortaya koyduğu…”

“Bahse konu gruplar arasında husumetin iyice arttığı, siyasi grubun yürüyüşlerine devam ettiği, 29 Ekim 2013 pazar günü saat 20.45’te yaklaşık 50-60 kişilik grubun aynı şekilde yürüyüşe başladığı, yürüyüş esnasında grup içerisinde silahlı ve herhangi bir eyleme hazırlıklı şahısların olduğu, daha sonra iki grup arasında çıkan çatışma sonrasında Hasan Ferit Gedik’in sol omuz, gırtlak ve kafasına aldığı üç mermi ile ağır şekilde yaralandığı, kaldırıldığı hastanede öldüğü…”

“Aynı görüşmede Zafer Turan’ın ‘Allah herkese hayırlı cinayetler nasip etsin, polis-molis öldürmeyelim de, polis devletin bir adamı, devrimci öldürsek önemli değil’ şeklindeki sözlerinden, suç örgütünün her zaman için elinin tetikte olduğunun ve eylem yapabileceklerinin anlaşıldığı…”

15’i tutuklu 35 sanık

Beş mağdur, 17 müşteki ve bir şikayetçinin bulunduğu 311 sayfalık iddianamede 15′i tutuklu 35 sanık yer alıyor.

Gedik’in öldürülmesinin de içinde yer alan Gülsuyu’ndaki olaylarla ilgili yargılanan sanıklar hakkında, 11 yıl ile 269 yıl arasında değişen hapis ve müebbet hapis cezaları isteniyor.

* İddianameyle ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Ayça Söylemez
30 Mayıs 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org