Radikal: Takvim, Gezi Parkı’ndaki ağacı rahat bırakmıyor!

fft81_mf2202945
Gezi eylemleri sırasında parktaki ağaçlardan biriyle ‘röportaj’ yapan Takvim gazetesi Haber Müdürü Mevlüt Yüksel yine ‘hiç unutmadığı’ ağacın başına gitti. Yüksel bir yıl sonra yine Gezi’deki ağaçları korumak isteyenleri ağacın ağzından ‘huzursuzluk yaratmakla suçladı.

Gezi eylemleri sırasında parktaki bir kızılağaçla ‘röportaj yaparak’ eylemlere katılanları ağacın ağzından suçlayan Takvim gazetesi bu yıl da aynı habercilik başarısını yineledi!

Gazetenin Haber Müdürü Mevlüt Yüksel imzası ile yayınladığı ‘haberde’ Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilmemesi, parka bir ‘barok tarzı bir kışla binası ve belki de bir AVM’ yapılmaması için eylem yapan meslek örgütleri ve gençleri ‘huzursuzluk yaratanlar’ olarak sunmaya devam etti.

İşte Takvim’in kızılağacın ağzından ve Yüksel’in kaleminden yayınladığı ‘haber’:

Twitter’da 72 hesap açıldı! Can Dündar belgesel yaptı. Ünlü isimler video ile Gezi Parkı’na çağırdı! Yabancı basın Türkiye ‘ye merak saldı! Ancak kimse Taksim’deki o ağacı hatırlamadı. Kızılağaç ise dünyasını sadece Mevlüt Yüksel’e açtı: Emekliye ayrıldım. Aman huzurumu kaçırmayın.

Bundan tam 1 yıl önce bir Mayıs zamanıydı… İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı karıştı. Parkta ağaç kesildiğini belirten protestocular, eylem başlattı. Kızılağaç ve diğerlerini bahane eden eylemciler, gösterilere başladı. Sonra devreye provokatörler girdi, eylemler tüm Türkiye’ye yayıldı. Kolu kanadı kırılan kızılağaç ise duran adamlara, yatan adamlara gölgelik yaptı! Gösteriler bitip herkes köşesine çekilirken kızılağaç tek başına kaldı. 50 yaşındaki kızılağaç, bugünlerde yine gerilmeye başladı. Zira Gezi’nin yıl dönümüne 1 gün kala provokatörler yine sahneye çıktı. Sadece sosyal paylaşım sitesi Twitter’da 72 hesap açıldı. Tam 10 başlıkta “Gezi’de toplanın çağrısı” yapıldı.

GELİP BİR DAMLA SU DÖKMEDİLER

Can Dündar “Gözdağı” adlı bir belgesel hazırladı. Müzikleri Fazıl Say’dandı. Dündar’ın belgeselinin bugün tüm yurtta bedava yayınlanması kararlaştırıldı. Aralarında Tarık Akan, Edip Akbayram’ın da bulunduğu ünlüler “31 Mayıs’ta meydanlardayız” çağrısı yapıp bir video hazırladı. Hal böyle olunca da kızılağaç karalar bağladı. 51 yaşına giren ağacın kolu kanadı kırıldı. Emekliye ayrılmaya karar veren kızılağaç, “Bi rahat yok” deyip isyan bayrağı açtı. Derdini yine onu hiç unutmayan Haber Müdürümüz Mevlüt Yüksel’e anlattı: Ağaçlar kesilmesin diye isyan edenler beni hiç aramadı. Köküme bir damla su dökmedi. Şimdi yine beni bahane edip huzurumu kaçıracaklar. Yeter bi huzur verin.

DÜNDAR’DAN GÖZDAĞI 
Gezi protestolarında ön sırada yer alan Can Dündar, olaya sanatsal bir açıdan yaklaştı. Gözdağı adlı bir belgesel hazırladı. Belgeselin bu akşam Türkiye genelinde ücretsiz yayınlanması kararlaştırıldı. Aralarında Ezel Akay, Edip Akbayram, Tarık Akan ve Genco Erkal gibi sanatçıların yer aldığı ünlü isimler de Gezi olaylarının yıl dönümünde insanları sokağa çağıran bir video hazırladı.

EMNİYET ALARMDA 
Gezi’nin yıl dönümü olan 31 Mayıs öncesi polis, teyakkuza geçti. İstanbul Emniyeti, Taksim ve çevresinde 25 bin polis ve 50 TOMA’nın görev yapacağını açıkladı. Ayrıca Taksim Meydanı’nın bariyerlerle kapatılmayacağı ancak bölgede toplanmalara izin verilmeyeceği belirtildi. Bu arada Gezi Parkı dün yarım saat kapalı kaldıktan sonra yeniden açıldı. Polisin, bir eylem ihbarı üzerine parkı kapattığı öğrenildi.

YABANCI DEĞİLLER 
Dış basın yine Gezi öncesi düğmeye bastı. Şimdiden provokatif yayınlara başladı. İngiliz devlet kanalı BBC Brezilya’daki gösteriler üzerinden Geziciler’e 31 Mayıs ayaklanması için çağrıda bulundu. Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle ise “Gezi’nin üzerinden tam 1 yıl geçti” deyip kendince bir hatırlatma yaptı. Amerika’nın en çok izlenen yayın kuruluşu Amerika’nın sesi (Voice Of America) de olayları kışkırtan Taksim Komitesi’nin röportajını yayınladı.

30 Mayıs 2014
Haberin devamı için tıklayınız; Radikal.com.tr