Bianet: “Gezi” için 25 Bin Polis, 50 TOMA

gezibuyukTaksim Dayanışması 31 Mayıs için Taksim çağrısı yaparken, İstanbul Emniyet Müdürlüğü de kendi “hazırlıklarını” yaptı. Cumartesi günü bölgede 25 bin polis ve 50 TOMA görev yapacak.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Gezi direnişinin yıldönümü olan 31 Mayıs için İstanbul’un bir kısmını “kapatmaya” hazırlanıyor.

Cumartesi günü Taksim, Şişli ve Beşiktaş’ta yaklaşık 25 bin polis konuşlandırılacak. Taksim bölgesinde polislerin bir kısmı Gezi Parkı içinde tutulurken, bağlantı yollarına da polis konulacak.

Gazetelerdeki haberlere göre, Taksim meydanı bariyerlerle kapatılmayacak ancak Taksim’e çıkan güzergahlarda toplanmalara izin verilmeyecek.

Müdahale için ayrıca 50 Toplumsal OlaylaraMüdahale Aracı (TOMA) hazırlandı.

Taksim Dayanışması Gezi Parkı direnişinin birinci yıldönümünde, 31 Mayıs’ta Taksim Meydanı’nda olacaklarını açıklamıştı.

Vali: Kapatmıyoruz ama kapatabiliriz

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da konuyla ilgili açıklama yaptı, yıldönümü sebebiyle Taksim’de toplanılmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

“Sayıca küçük olan gruplar, farklı emellerine ulaşmak için tevessül edebiliyorlar, bununla ilgili tedbirleri alacağız.”

“Taksim’i kapatmıyoruz. Neden zaman zaman kapanma durumuna geliyor? Şayet bir sıkıntı bir olay yaşanıyorsa, o bölgede bir güvenliği temin etmek için ya bir saatlik-iki saatlik ya da bir günlük süreç olarak tedbirler alınıyor.”

“Güvenlik amacıyla devlet, her zaman da bu tedbirleri alır. Dolayısıyla arzu ettiğimiz saatler itibariyle Taksimimizde, Gezi parkımızda, şehrimizin her noktası da halkımız tarafından ulaşılabilir olsun. Bu bölgede güvenliği sıkıntıya düşürecek durumlarla ilgili tedbirler alırız.”

“Gönlümüz Taksim’in de Gezi Parkının da şu an olduğu gibi halkımız tarafından yoğun şekilde kullanılması gerekir.”

29 Mayıs 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız: bianet.org